Uważa się, że ta ropucha jest największą, jaką kiedykolwiek odkryto

Uważa się, że ta ropucha jest największą, jaką kiedykolwiek odkryto

Głęboko w australijskim lesie deszczowym w Parku Narodowym Conway, który znajduje się w stanie Queensland, odkryto ropuchę, która jest sześć razy większa niż typowe rozmiary tych zwierząt. Według piątkowej relacji serwisu informacyjnego BBC, rangersi uważają, że ropucha ma potencjał, by pobić rekord wielkości.

Pixabay

Nazwa „Toadzilla” została nadana ropusze aga, gdy została odkryta przez strażnika Kylee Gray w Parku Narodowym Conway, gdy była na zwykłym patrolu. Nazwa pochodzi z połączenia angielskiego słowa „toad”, które oznacza ropuchę, i nazwy fikcyjnego ogromnego potwora Godzilli. Po schwytaniu zwierzęcia z pomocą swoich współpracowników, Gray przystąpiła do określenia jego wagi w swoim biurze. Ropucha ważyła w sumie 2,7 kg.

To szwedzka ropucha domowa o imieniu Prinsen ustanowiła rekord największej ropuchy, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Księdze Rekordów Guinnessa w 1991 roku. Prinsen ważył 2,65 kg.

Jest to typowy wynik dla ropuch w całej Australii, według kolegi Graya, Barry’ego Nolana, który jest starszym strażnikiem parku. Nolan powiedział Reutersowi, że płaz został uśmiercony ze względu na szkody, jakie wyrządzał w ekosystemie. Według Nolana, ropuchy aga zostały sprowadzone do Australii w 1935 roku w celu kontrolowania populacji szkodników; niemniej jednak, ich liczba od tego czasu eksplodowała i stały się one zagrożeniem dla rodzimych gatunków australijskich.

 

 

Źródło: PAP / pk

 

Bez kategorii