Według niemieckiego ministra obrony nie będzie decyzji w sprawie czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.

Według niemieckiego ministra obrony nie będzie decyzji w sprawie czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.

Podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się w piątek w bazie lotniczej Ramstein, minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że choć dyskutowano o możliwości dopuszczenia do sprzedaży czołgów Leopard 2, to nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie. – Zgodnie z tym, co zasugerował, każdy z atutów i wad musi być skrupulatnie oceniony.

Nowy minister obrony Niemiec zaprzeczył, jakoby Berlin w sposób jednostronny utrudniał przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Stwierdził również, że jego rząd będzie gotowy do podjęcia szybkich działań w tej sprawie, jeśli sojusznicy wypracują konsensus co do dalszego postępowania w tej sprawie.

Zdaniem Pistoriusa, biorąc pod uwagę obecny stan konfliktu, który trwa już prawie rok, konieczne jest dokładne rozważenie wszystkich zalet i wad w świetle zaistniałej sytuacji. Są dobre powody dla dostaw i są dobre powody przeciwko nim.

Według niego wydał on polecenie przeprowadzenia inspekcji czołgów Leopard, które znajdują się w Niemczech; niemniej jednak nie oznacza to zbyt wiele, ponieważ jest to „ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji” w sprawie przekazania czołgów.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Dalej powiedział, że ochrona przestrzeni powietrznej Ukrainy jest dla Ramsteina najważniejszą troską.

Ponadto dodał, że niezbędne jest szkolenie ukraińskich sił, utrzymywanie długoterminowych dostaw i posiadanie zdolności do naprawy sprzętu, aby pomóc Ukrainie w jej konflikcie z Rosją. Stwierdził, że ukraińskie siły zbrojne muszą być natychmiast gotowe do użycia przekazanej broni.

Nowe posiedzenie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy rozpoczęło się w piątek w ośrodku wojskowym Stanów Zjednoczonych w Ramstein, który znajduje się w Niemczech. Spotkaniu jak zwykle przewodniczył szef Pentagonu.

Problem wyposażenia Ukrainy w czołgi bojowe, które Kijów spodziewa się otrzymać, leży u podstaw niezgody istniejącej wśród państw zachodnich.

 

 

Źródło: PAP / pk

 

Bez kategorii