Ian Nepomniachtchi po raz drugi! || Turniej Kandydatów, 13 runda

ian-nepomniachtchi-po-raz-drugi!-||-turniej-kandydatow,-13-runda

Dokonało się. Ian Nepomniachtchi drugi raz z rzędu wygrywa Turniej Kandydatów! Kompletnie zdominował pozostałych graczy obecnych w Madrycie i zameldował się w meczu o mistrzostwo świata.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Nepomniachtchi 0,5 – 0,5 Rapport

Ian Nepomniachtchi sprawnie zremisował z Richardem Rapportem w obronie sycylijskiej. Mimo że Węgier szybko doszedł do tematycznego d5, to Rosjanin zdołał zaraz wymienić większość figur i żadna ze stron nie miała już argumentów na przechytrzenie rywala. Przed salą gry na „Nepo” czekali fani królewskiej gry, którzy zgotowali mu owację:

Chess fans honoured Ian Nepomniachtchi with an ovation. 👏👏👏 pic.twitter.com/HxTByVlDTH

— International Chess Federation (@FIDE_chess) July 3, 2022

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

O Turnieju Kandydatów i Nepomniachtchim z ulic Madrytu wypowiedział się sam Magnus Carlsen:

@MagnusCarlsen speaks about #fidecandidates #iannepomniachtchi #todayinchess #magnuscarlsen pic.twitter.com/EfxpanDcGp

— Saint Louis Chess Club (@STLChessClub) July 3, 2022

Nakamura 1 – 0 Duda
ZdjęciePartię rozpoczęła Judit Polgar – najlepsza szachistka w historii /fot. Stev Bonhage

Ultraciekawa partia w wariancie Najdorfa w wykonaniu naszego rodaka. Amerykanin wytworzył Jankowi słabość na g6, gdzie ulokował się skoczkiem. Z tego powodu czarne musiały zrobić roszadę „na piechotę”, lecz mimo tej straty temp, JKD potrafił wytworzyć presję na desce i nawet osiągnąć, według komputera, przewagę przy 32 posunięciu. Jednak kompleksowość pozycji i niedoczas spowodował pojawienie się błędów po stronie Polaka, które blitzkarz Hikaru bezlitośnie wykorzystał. Tym samym Nakamura na pewno kończy Kandydatów na drugim miejscu.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.


Firouzja 0,5 – 0,5 Ding

Wybór remisowej partii czteroskoczkowiej zakończył się remisem. Panowie szybko wymienili hetmany i gra dążyła do nieuniknionego końca. Dla widzów był jednak ciekawy moment – Ding z własnej nieprzymuszonej woli dał sobie zamknąć gońca na bandzie, zaś Firouzja swojego wymienił za dwa piony i powtórzenie pozycji.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Firouzja i Ding /fot. FIDE, Stev Bonhage
Radjabov 0,5 – 0,5 Caruana

Teimour i Fabiano, wzorem pozostałych remisowych partii, szybko wymienili hetmany i przeszli do NQE. Tym terminem arcymistrz John Nunn określał końcówki, które powstały w debiucie, omijające grę środkową. Obaj poszukali szczęścia, lecz dokładna gra skutkowała powstaniem symetryczną strukturą pionową i nawet zakrzywienie gońcowo-skoczkowe nie było wystarczające do zdobycia pełnego punktu.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Zdjęciefot. FIDE, Stev Bonhage

Jutro ostatnia runda Turnieju Kandydatów, w której JKD zmierzy się z Nepomniachtchim. Trzymamy kciuki od 15:00, a jak po każdej rundzie, zapraszamy na 21:00 na Szachowy Wieczór Ekspercki w wykonaniu naszym i naszych gości.

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem:  https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Artykuł Ian Nepomniachtchi po raz drugi! || Turniej Kandydatów, 13 runda pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii