Olimpiada w Chennai: znamy składy!

olimpiada-w-chennai:-znamy-sklady!

Od 28 lipca do 10 sierpnia szachowe emocje przeniosą się do Indii, gdzie w mieście Chennai odbędzie 44. Olimpiada Szachowa. Dziś zostały podane oficjalne składy wszystkich drużyn!

Faworyci

Najmocniejsza wydaje się być drużyna USA, która ma astronomicznie wysoki ranking średni – 2771 Elo! Zagra ścisła czołówka: Caruana, So, Aronian, Dominguez i Shankland. Jest to tak absurdalnie silna drużyna, że w jej składzie nie zmieścił się(!) zajmujący teraz drugie miejsce w Turnieju Kandydatów Hikaru Nakamura.

Drugim zespołem przekraczającym 2700+ rankingu średniego jest Azerbejdżan. Reprezentować swój kraj będą Mamedyarov, Radjabov, Mamedov, Guseinov i Durarbayli. Na papierze brąz mają indyjscy gospodarze w składzie Vidit, Harikrishna, Erigaisi, Narayanan i Sasikiran (średni ranking 2696). Jednak między Indiami i kolejnymi drużynami różnice rankingowe są już minimalne i tak naprawdę każdy zespół będzie miał szansę.

Serwis turniejowy Olimpiady: http://chess-results.com/tnr653631.aspx?lan=3&art=0&flag=30

W Olimpiadzie kobiet wszystkie czołowe drużyny są zbliżone poziomem – Induski, Ukrainki i Gruzinki są najwyżej sklasyfikowane, lecz między nimi jest sumarycznie 11 oczek różnicy! Co ciekawe, druga deska Indii Harika Dronavali w czasie Olimpiady będzie… w 8 miesiącu ciąży!

Beginning of a new phase 🥰🧿
.
.
.
📸: @SagirajuTeja pic.twitter.com/7OJyfwJgKq

— Harika Dronavalli (@HarikaDronavali) June 25, 2022

Możemy oczekiwać więc zaciętej walki, każda reprezentacja ma swoje atuty i gwiazdy. W barwach Ukrainy zobaczymy m.in. siostry Muzychuk, kraje kaukaskie są zawsze niezwykle jadowite (Kazachstan z trzema młodymi gwiazdami Abdumalik, Saduakassovą i Assaubayevą, Gruzja z doświadczonymi Dzagnidze, Javakhisvili i Batsiashvili czy Azerki prowadzone przez Mammadzadą).

Serwis turniejowy Olimpiady Kobiet: http://chess-results.com/tnr653632.aspx?lan=3&art=0&flag=30
Polska kadra

Polska, w porównaniu do innych państw, dość szybko ogłosiła swoje składy. W męskiej kadrze Polski znaleźli się: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Wojciech Moranda i Mateusz Bartel. Kapitanem zespołu, jak zawsze, jest Bartosz Soćko. Mamy szanse na poprawienie świetnego wyniku z Batumi z 2018, jesteśmy bowiem sklasyfikowani na 6. lokacie.

Bardzo ciekawy skład wystawiamy w żeńskiej reprezentacji. Wzmocniliśmy się niedawno przejściem Aliny Kashlinskayej, która została nowym numerem 1 naszej kadry. Obok niej zagra jedyna polska arcymistrz Monika Soćko. Trener kadry GM Marcin Dziuba na pozostałych trzech deskach postawił na młodość – Oliwia Kiołbasa, Maria Malicka i Michalina Rudzińska. Oliwia w zeszłym roku zdobyła brązowy medal na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet, grając fenomenalne szachy. Michalina została sensacyjną mistrzynią Polski, ogrywając dużo wyżej notowane rywalki. Maria na tych samych IMPK zajęła III miejsce i jest klasyfikowana w Top5 Polski kobiet.

Niemniej jest to kompletne przebudowanie składu. Zabrakło miejsca dla doświadczonych Jolanty Zawadzkiej (przed transferem Aliny, to ona dzierżyła pierwszą deskę i miała najwyższy ranking wśród Polek) czy Kariny Cyfki, a także dobrze radzącej sobie we Frauenbundeslidze Julii Antolak.

Wielcy nieobecni

Zabraknie dwóch potężnych reprezentacji. Rosja została obłożona sankcjami, zaś Chiny nie zgłosiły składu. Powody takiej decyzji Chin nie są do końca jasne, spekuluje się, że jest to skutkiem polityki. Indie oraz Chiny od lat są zaangażowane w przygraniczny konflikt w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. O braku Chin dowiedzieliśmy się na początku Turnieju Kandydatów, informację przekazał Ding Liren:

Ding Liren says that neither he nor the 🇨🇳 Chinese national team will play in the 2022 #ChessOlympiad. pic.twitter.com/3YwldfTAtB

— ChesscomLive (@ChesscomLive) June 23, 2022

Bardzo osłabiona przyjedzie drużyna francuska – zarówno Maxime Vachier-Lagrave, jak i Alireza Firouzja odmówili gry w narodowych barwach. W barwach węgierskich nie zobaczymy Richarda Rapporta (pokłosie rozpoczętej przez niego zmiany federacji na rumuńską).

Pozytywnym zaskoczeniem będzie za to gra mistrza świata Magnusa Carlsena, który poprzednią olimpiadę w Batumi ominął. Udało się również zgłosić zespoły z Bułgarii, której reprezentanci aż do dziś nie byli pewni startu, co podawała w swoich socialmedia m.in. Nurgyul Salimova.

Wybory prezydenckie

Olimpiada w Chennai to nie tylko walka na szachowych deskach. W trakcie Olimpiady delegaci wszystkich federacji zagłosują w wyborach na prezydenta FIDE. Mają do wyboru czterech kandydatów: Andriija Baryshpoletsa, Arkadyego Dvorkovicha, Inalbeka Sheripova i Bachara Kouatly’ego. Więcej o kandydatach i wyborach przeczytasz tutaj:

Wybory na prezydenta FIDE

Trzymajmy kciuki za występy polskich reprezentacji! Jak myślicie, uda się zdobyć Polsce medal?

Artykuł Olimpiada w Chennai: znamy składy! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii