Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (21,22/22)

chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(21,22/22)

Z prac rządu (来自政府工作)
33 działania na rzecz ekonomii

Wiadomo, że gospodarka Chin nie jest w najlepszej formie po kolejnej fali epidemii koronawirusa, a przede wszystkim po kolejnych lockdownach. Pod koniec maja rząd ChRL przyjął pogram 33 działań na rzecz stabilizacji oraz promowania rozwoju ekonomii.

Wśród zapowiedzianych działań stymulujących znalazły się m.in.:

 • rozszerzenie listy dziedzin objętych zwrotem podatku VAT o takie jak sprzedaż hurtowa i detaliczna, rolnictwo, katering, hotelarstwo, usługi naprawcze i serwisowe różnego rodzaju, edukacja, usługi pomocy społecznej, kultura, sport i rozrywka;
 • przyśpieszenie realizacji wydatków budżetu centralnego i lokalnych;
 • przyśpieszenie emisji tegorocznych specjalnych obligacji rządów lokalnych przeznaczonych na projekty infrastrukturalne – najpóźniej do końca sierpnia przyznany limit 3,45 bln RMB (ok. 2.25 bln PLN) musi być wykorzystany;
 • rozszerzenie przyznawania gwarancji rządowych na różne fundusze i projekty finansowe, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw z takich sektorów jak transport, turystyka, katering, zakwaterowanie;
 • zwiększenie zamówień rządowych dla małych i średnich przedsiębiorstw;
 • zezwolenie na opóźnienie płatności składek ubezpieczenia emerytalnego i innych składek socjalnych;
 • przyznanie dotacji dla przedsiębiorstw w wysokości max. 1500 RMB (ok. 979 PLN) na każdego nowo zatrudnionego absolwenta;
 • dla sektorów szczególnie dotkniętych skutkami drugiej fali epidemii – odroczenia spłaty kredytów i odsetek do 6 miesięcy;
 • zwiększenie dostępności szybkich i krótkoterminowych kredytów preferencyjnie oprocentowanych (1-2%);
 • kolejne 10 mld RMB (ok. 6,53 mld PLN) do już uruchomionych 20 mld RMB (ok. 13,06 mld PLN) subwencji dla rolnictwa na zakup materiałów i nawozów;
 • zwiększenie limitów wydobycia węgla oraz finasowania projektów związanych z pozyskiwaniem czystej energii (wodnej, słonecznej, wiatrowej);

Te i wiele innych przedsięwzięć mają umożliwić osiągnięcie celu, którym jest wzrost PKB w tym roku do 5,5%.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
PMI w górę, wciąż poniżej 50

W maju br. wskaźnik koniunktury (aktywności) produkcji w Chinach odbił się z poziomu 47,4 pkt w kwietniu do 49,6 pkt r/r. Nie jest to jeszcze poziom zadawalający, bo wciąż poniżej 50 pkt, który oznacza rozwój, progres. Produkcja trzeci miesiąc z rzędu jest w fazie stagnacji, choć najgorsze ma chyba już za sobą. Gospodarkę wyraźnie ciągną duże przedsiębiorstwa dla których wskaźnik PMI w maju wyniósł 51,0 pkt. Z drugiej strony wciąż nie mogą złapać wiatru w żagle firmy małe i średnie. Tu indeks PMI w maju 2022 wyniósł odpowiednio 49,4 pkt i 46,7 pkt.

Rosną wskaźniki dla m.in. nowych zamówień, stanów magazynowych, rośnie indeks terminowości dostaw. Dotyczy to również aktywności poza produkcyjnej. Lecz wszystkie odczyty znajdują się nadal poniżej krytycznego poziomu 50 pkt. Jeśli tendencje wzrostowe utrzymają się, to można się spodziewać, że w czerwcu znajdą się one powyżej punktu granicznego, w strefie wzrostu.

Liderzy produkcji maszyn budowlanych

W 2022 roku, wśród pierwszej dziesiątki światowych liderów produkcji maszyn budowlanych, znalazły się trzy przedsiębiorstwa z Państwa Środka.

Na trzecim miejscu tego rankingu uplasowała się spółka XuZhou Construction Machniery Group Co. Ltd. XCMG (徐工集团徐州建筑工程机械有限公司) posiadająca 7,9% udziałów w światowym rynku tej branży. Na czwartym Sany Heavy Industry Co., Ltd.  (三一重工股份有限公司) z 7% udziałów oraz

na siódmym miejscu Zoomlion Heavy Industry Co., Ltd. (中联重科股份有限公司) z 4,5% udziałów w światowym rynku maszyn budowlanych.

Ranking opracowany został przez brytyjska firmę konsultingowa KHL Group specjalizującą się w analityce branży budowlanej oraz producentów i rynku maszyn i urządzeń dla niej.

Motoryzacja (汽车)

Shanghai WeiLai Automobile Co., Ltd. (上海蔚来汽车有限公司) producent coraz bardziej znanego w Europie samochodu elektrycznego NIO ogłosił zamiar wybudowania na Węgrzech fabryki centrów wymiany baterii oraz stacji ładowania dla swoich samochodów.

Na zbudowanie swojej fabryki baterii do samochodów elektrycznych na Węgrzech właśnie zdecydował się (jak twierdzą Węgrzy) największy na świecie producent takich baterii, czyli NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znany na Zachodzie jako CATL.

NIO jest już znane w Skandynawii i innych państwach Europy Zachodniej.

Spółka będąca właścicielem marki i producentem aut NIO jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Hong Kongu) i Singapurze.

Nauka – Edukacja (教育–科学)
Stacja orbitalna w budowie

Od 6 czerwca br. na pokładzie stacji orbitalnej TianGong (天宫) pracuje ostatnia już zmiana trojga astronautów-budowniczych, którzy w ciągu najbliższych 6 miesięcy dokończą konstrukcję tego obiektu.  W ramach swoich prac astronauci mają zrealizować m.in. prace dotyczące trzech modułów:

 • rozbudowa zasadniczego modułu TianHe (天和核心舱) o elementy już dostarczone na orbitę podczas poprzedniej zmiany i oczekujące na „rozpakowanie” i montaż;
 • instalacja modułu laboratoryjnego WenTian (问天实验舱), gdzie prowadzone będą prace badawcze związane z ogólnie pojętymi naukami biologicznymi; moduł jest wyposażony w małe ramię zewnętrzne pozwalające na precyzyjne operacje na zewnątrz obiektu;
 • instalacja laboratoryjnego modułu MengTian (梦天实验舱), gdzie prowadzone będą badania nad materiałami.

Wentian zostanie wyekspediowany na orbitę w lipcu zaś MengTian w październiku.

Po zainstalowaniu wszystkich elementów stacja uzyska pełną przewidywaną funkcjonalność, stanie się stałym miejscem pracy kolejnych załóg chińskich kosmonautów.

GaoKao – egzamin otwierający przyszłość

W dniach od 7 do 9 czerwca br. odbyły się ogólnokrajowe egzaminy do szkół wyższych zwane GaoKao (高考). W tym roku przystąpiło do nich 11,93 mln uczniów. To o 1,15 mln więcej niż w 2021 roku. Z uwagi na lockdown egzaminy GaoKao w Szanghaju zostały przesunięte o miesiąc i odbędą się w dniach 7–9 lipca br.

GaoKao to bardzo ważny moment w życiu wielu młodych Chińczyków i całych ich rodzin. Ci, którzy uzyskują największą liczbę punktów w mieście, powiecie, prowincji, kraju, stają się lokalnymi i ogólnokrajowymi bohaterami.

Dziś coraz częściej chińscy pracodawcy wyżej cenią absolwentów uczelni krajowych, z wysokimi punktacjami GaoKao niż tych po studiach zagranicznych, zwłaszcza na mniej prestiżowych uczelniach.


Zdrowie  (健康)

Bardzo trudno określić jednoznacznie w jakiej fazie epidemii znajdują się Chiny, jak również trudno odpowiedzieć na pytanie, czy Szanghaj pokonał już wirusa.

W skali kraju ilość zakażeń utrzymuje się na poziomie ponad 100 przypadków dziennie (10.06. – 151 przypadków, 11.06. – 138 przypadków).

Na Tajwanie tymczasem odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie (w dniu 11.06. było ich 79 663). Od początku roku zmarło tam ponad 3 tys. chorych.

Po tym jak w końcu maja wydawało się, że fala epidemii w Pekinie jest już opanowana, ponownie notuje się wzrost liczby zachorowań. 10 czerwca było tych przypadków 46, a następnego dnia, 11 czerwca – 115. Wzrasta liczba przypadków, wracają restrykcje.

Bardzo dziwne zasady dynamicznego oczyszczania zero Covid-19 stosuje Szanghaj. Zaledwie tydzień po oficjalnym otwarciu miasta – stopniowym, uporządkowanym, bezpiecznym i limitowanym – przy zastosowaniu wszystkich rygorów sanitarnych, przeprowadzono ponownie wielką akcję testowania mieszkańców i chwilowego zamykania osiedli położonych w 15 z 16 dzielnic metropolii. A wszystko to w sytuacji kiedy liczba nowych zakażeń odnotowywanych każdego dnia nie przekracza 20. 10 czerwca było ich 16, dzień później 4, słownie cztery, w mieście zamieszkanym przez 26 mln ludzi. W czasie testów nie wolno było opuszczać osiedli. Jeśli w wyniku badań próbek nie stwierdzono przypadku nosicielstwa wirusa, osiedle pozostawało otwarte.

Według komunikatów władz miejskich kolejny ogólnoszanghajski lockdown nie wchodzi w grę. Zamyane będą ewentualnie pojedyncze osiedla. Czyli powrót do tego co przerabiano w mieście od połowy marca.

Zwracają uwagę nowe regulacje w sprawie testów. Ważniejsze ich postanowienia to:

do 31 lipca przedłużony zostaje (o miesiąc) okres bezpłatnych testów PCR dla wszystkich mieszkańców; w tym czasie obowiązkowo każdy mieszkaniec musi dokonać testu min. raz w tygodniu, a wynik otrzyma na swoją aplikację w ciągu 24 godz.;

raz w tygodniu na każdym osiedlu będą przeprowadzane testy, którym muszą się poddać wszyscy nie posiadający aktualnego, ważnego 72 godz.;

kto się nie podda zasadom regularnego pobierania próbek, ten utraci kolor zielony kodu QR w aplikacji zdrowotnej, który zmieni się na kolor żółty. Z kodem żółtym nie można wejść do żadnych miejsc publicznych (transport, biura, galerie handlowe, supermarkety itp.). Innymi słowy: by móc prowadzić normalne życie, trzeba mieć kod zielony. By mieć kod zielony trzeba poddawać się testom w wyznaczonych ramach czasowych, co 72 godziny, co 48 godzin, a w niektórych przypadkach, w profesjach, gdzie występuje częsty kontakt z innymi ludźmi co 24 godziny.

Testy w Szanghaju można wykonać w punktach stałych i mobilnych. Jest ich w mieście blisko 16 tys. Do pobierania wymazów przeszkolono ponad 50 tys. osób. Laboratoria w Szanghaju mogą obecnie przebadać w ciągu doby 8,5 miliona probówek.

Społeczeństwo (社会)

Chiny kojarzą się powszechnie z bardzo konkretnymi dyscyplinami sportu. To przede wszystkim tenis stołowy, znany również jako ping-pong, a także badminton. W tych dyscyplinach Chińczycy „są mocni” od dekad, z Chin pochodzi też najlepszy sprzęt do uprawiania obu tych sportów. Okazuje się, że i te preferencje zmieniły czasy pandemii. Coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych ludzi zdobywa sportowa wersja frisbee. Fanów tej formy aktywności można coraz częściej spotkać w szanghajskich parkach. Liczba osób zainteresowanych uprawianiem frisbee rośnie w ostatnich dwóch latach sześciokrotnie rok do roku. Jak grzyby po deszczu powstają kluby frisbee z instruktorami.

Czy to chwilowa moda? Czy zostanie z Chińczykami jak tenis, fitness i koszykówka?

Pożyjemy, zobaczymy!

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 21,22/2022 www.chiny24.com

 

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii