Zmarł Marek Plura, senator RP.

Zmarł Marek Plura, senator RP.

Odszedł senator z ramienia Platformy Obywatelskiej, który pełnił również funkcję posła i europosła, Marek Plura. W lipcu skończyłby 53 lata, gdyby żył. Był znany m.in. z działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, walczył o prawne zachowanie śląskiej mowy i śląskiej etniczności. Ukończył studia na Ignatianum, jezuickiej uczelni w Krakowie.

Identyfikował się jako katolik i Ślązak, a sam siebie określał jako pracownika socjalnego. Wskazał, że jest pracownikiem socjalnym. W VI i VII kadencji pełnił funkcję posła na Sejm. W ósmej kadencji był posłem do Parlamentu Europejskiego, a w dziesiątej kadencji pełnił funkcję senatora.

Senat RP upublicznił informację o odejściu w sobotę na swojej stronie internetowej. Po południu w sobotę wiadomością o jego odejściu podzielili się także członkowie Platformy Obywatelskiej, którzy współpracowali z Markiem Plurą. Kilka dni wcześniej media twierdziły, że senator trafił do szpitala w stanie krytycznym z powikłaniami po grypie i że leżał wówczas na oddziale intensywnej terapii.

Pixabay

Ze wspomnieniami o moich zmarłych

„Odszedł Marek Plura, znakomity członek społeczności raciborskiej i śląskiej, człowiek o ogromnym sercu, psychoterapeuta, przyjaciel wielu osób, zwłaszcza niepełnosprawnych. Z własnej ułomności zbudował siłę do działania i oddziaływania na innych, a z wózka inwalidzkiego, na którym był przykuty, uczynił trybunę do komunikacji z innymi. To wszystko wyrosło z jego osobistej ułomności”. – Działacze Śląskiej Organizacji Ludowej napisali w mediach społecznościowych.

 

„Marku, będzie nam brakowało Twoich wnikliwych uwag i spostrzeżeń, optymizmu, którym zarażałeś wszystkich, poczucia humoru i joie de vivre oraz tego, że potrafiłeś zauważyć rzeczy, których inni nie widzieli. Drogi Przyjacielu, modlę się, abyś znalazł odpoczynek „Dodali także.

 

 

Bez kategorii