Zwycięzca jest tylko jeden || Turniej Kandydatów, 14 runda

zwyciezca-jest-tylko-jeden-||-turniej-kandydatow,-14-runda

Za nami ponad 1/24 roku, ponad pół miesiąca, 2,5 tygodnia, 18 dni, 432 godzin, 1 555 200 sekund szachów na najwyższym światowym poziomie. Przez ten czas oczy wszystkich szachistów skierowane były na epicentrum szachowego świata – Madryt, a konkretniej Palacio de Santona. Turniej Kandydatów 2022 przechodzi do historii! Pięknej historii piszącej się na naszych oczach.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Runda 14 

Rozegrana 4 lipca 2022 roku, 14 runda Turnieju Kandydatów kończy najważniejszy dla światowej czołówki turnieju w roku. Po ponad 6 godzinach gry znamy wyniki poszczególnych partii oraz końcową klasyfikację.

Rapport – Radjabov 0 – 1

Mimo iż na początku partia mogła nosić miano spokojniej, to po energicznym 18.g4 oraz 20.Sxg5 zagranym przez Richarda Rapporta sytuacja mocno się zaostrzyła, co przyniosło korzyść Azerowi. W wyniku nieprawidłowego poświęcenia figury przez zawodnika grającego pod węgierską banderą, został on bez jednego żołnierza lekkiej artylerii. Ubytek w wojsku przeciwnika został skutecznie wykorzystany przez Radjabova na skutek czego w 34 ruchu Rapport złożył broń. Fenomenalnie zagrana przez Radjabova druga część turnieju uplasowała 13. zawodnika globu na bardzo wysoką, 3. pozycję. Przypomnijmy, że zarówno bukmacherzy, jak i kibice dawali Radjabovowi najmniejsze szanse na zwycięstwo…

Fot.: FIDE/Stev Bonhage

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Caruana – Firouzja 0 – 1 

Zakończona jako ostatnia, trwająca 6 godzin i 18, minut partia tegorocznego Turnieju Kandydatów, z pewnością przysporzyła mnóstwo nerwów i emocji zarówno kibicom, jak i zawodnikom. Po tej długiej walce z uśmiechem na ustach salę gry opuścił Alireza Firouzja, który pokonując Caruanę, zanotował pierwszą wygraną w turnieju. Fabiano w drugiej części zawodów, nie wygrał ani jednej partii i aż 4 przegrał. Amerykanin, jako jeden z faworytów do stoczenia meczu o mistrzostwo świata z pewnością nie może zaliczyć turnieju do udanych, jednak czy o jego wyniku zadecydowała forma, kondycja czy może psychika? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko Caruana we własnej osobie.
A może i on sam nie potrafi…

Fot.: FIDE/Stev Bonhage 

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Ding – Nakamura 1 – 0

Z pewnością najgorętsza i najbardziej decydująca partia ostatniej rundy. Chińczyk wraz z Amerykaninem zacięcie walczyli o drugie miejsce w tych jakże prestiżowych zawodach i obaj poszli na całość. Tym razem z pojedynku wyszedł zwycięsko Azjata, który po niedokładnych ruchach przeciwnika, nie pozostawił złudzeń i w koncertowy sposób postawił kropkę nad „i”. Zdobywając ten jakże cenny punkt, wyprzedził swojego dzisiejszego oponenta i wskoczył na miejsce wicelidera. Nie sposób nie wspomnieć, że mimo niefortunnego startu członka klubu 2800+, Ding zdołał nie tylko odrobić straty i zrekompensować je kolejnymi zwycięstwami, ale wyprzedzić także pozostałych rywali, który prezentowali stały i solidny poziom gry. Czyżby drugi szachista świata w drugim kole pokazał swoje prawdziwe oblicze?

Fot.: FIDE/Stev Bonhage

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Duda – Nepomniachtchi 0.5 – 0.5

Bardzo dynamiczna i pełna ekscytujących momentów partia pomiędzy polskim numerem 1 a dwukrotnym zwycięzcą Turnieju Kandydatów zakończyła się jednak pokojowym rezultatem. Dzisiejsza runda utwierdziła dominację Nepomniachtchiego, który jako jedyny zawodnik opuści Madryt bez ani jednej porażki i z najwyższym w historii turnieju Kandydatów wynikiem 9,5/14 punktów! Czy jego występ sprawi, że Magnus będzie chciał udowodnić swoją wyższość i podejmie rękawice, rozgrywając rewanż meczu o mistrzostwo świata?

Fot.: FIDE/Stev Bonhage

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Tabela końcowa 

Czy takiej tabeli spodziewali się kibice, bukmacherzy, eksperci i sami zawodnicy? Może tak, a może i nie? Zapraszamy do sekcji komentarzy, a także także na naszego facebooka do dyskusji na ten temat!
Jak ocenić występ Janka? Czy doświadczenie, które zdobył wykorzysta w kolejnych turniejach i wróci do szachownicy silniejszy?
Jest tyle pytań, które nasuwają się po tym wspaniałym wydarzeniu, jednak na odpowiedzi musimy nieco poczekać.

Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami śledzili Turniej Kandydatów oraz oglądali nasze transmisje i zapraszamy do kolejnych relacji.

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem:  https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Artykuł Zwycięzca jest tylko jeden || Turniej Kandydatów, 14 runda pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii