Kosma zwycięża w Najdorfie – Podsumowanie turnieju

kosma-zwycieza-w-najdorfie-–-podsumowanie-turnieju

Kilka dni temu zakończyło się wielkie szachowe przedsięwzięcie – Warsaw Chess Festival. W jego skład wchodził turniej szachów błyskawicznych – Memoriał Jana Maciei – oraz turniej szachów klasycznych – Memoriał Najdorfa. Po wielu dniach umysłowych zmagań i wielogodzinnych potyczek, zwycięzcy zostali wyłonieni.

Turniej Blitza – GM Klekowski, superGM w ukryciu

W Memoriale Maciei, w bardzo dominującym stylu, zwyciężył arcymistrz Maciej Klekowski, który stracił tylko pół punktu w 11 rundach! Ten imponujący wynik nie tylko dał mu zwycięstwo w turnieju, ale przełożył się również na ranking uzyskany 2758, jakiego nie powstydziłby się superGM!

GM Maciej Klekowski /fot. Krzysztof Szeląg
Turniej Klasyczny – Kosma górą

W turnieju szachów klasycznych w grupie A zwyciężył członek Infoszachu: FM Kosma Pacan-Milej z fenomenalnym wynikiem 7,5/9 oraz rankingiem uzyskanym 2560. Kosma, nie przegrywając żadnej partii, bardzo pewnie sięgnął po zwycięstwo w turnieju. Jego spokojna i kontrolowana gra przeciwko najsilniejszym zawodnikom turnieju pokazała, że możemy oczekiwać dalszych wspaniałych osiągnięć od tego młodego zawodnika, a w niedalekiej przyszłości być może także i zdobycia tytułu arcymistrzowskiego.

FM Kosma Pacan-Milej, Fot. Piotr Nguyen

Poniżej prezentujemy kilka wybranych momentów z jego gry:

25…h4! z planem Sh5 i Sg3, a  następnie Wh8#. Kombinacja gróźb przeciwko czarnemu królowi wkrótce zmusiła IM Sarkara Justina do poddania się.

W partii z Stanisławem Praczukowskim, Kosma zastawił sprytną pułapkę. Po naturalnym 24…Wb6?! 25.Hxa5 Wxb2?? jest przegrywającym błędem z powodu cichego 26.Wec1 i geometria pozycji nie pozwala czarnemu uratować gońca.

Dlaczego 24…Wb6 jest błędem?

Ciekawa też była partia z Tomaszem Musiałem, gdzie czarny wykazał się doskonałym zrozumieniem dynamicznych aspektów pozycji, a 22…h5! było początkiem końca białego.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Warto wspomnieć też o innych zawodnikach, którzy zaprezentowali się świetnie w trakcie turnieju. Marek Chomczyk, potrójny mistrz Warszawy, z 7 punktami zajął 4 miejsce, posiadając gorszą punktację dodatkową od GM Łukasza Jarmuły oraz IM Christophera Noe, którzy zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce. Marek zagrał na imponującym poziomie, pokonując w trakcie turnieju GM Olega Romanishina. Z tym legendarnym arcymistrzem wywiad możecie obejrzeć na naszym kanale: https://youtu.be/ZkZgzUvtcX8

Nie zabrakło też innych zwycięstw młodych i niżej notowanych zawodników nad arcymistrzami, jak chociażby zwycięstwo Tomasza Musiała nad GM Petro Golubką oraz zwycięstwo Michała Polaka nad GM Jhą Sriramem.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

W grupie B trzech graczy uzyskało 7,5 punktu, ale najlepszą punktację dodatkową posiadał Antoni Bubień, tym samym wygrywając turniej. Drugą i trzecią lokatę zajęli odpowiednio Patryk Michałowski i Daniil Yasmo.

Jako uczestnik festiwalu, mogę powiedzieć, że było to bardzo udane wydarzenie i mam nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji w jeszcze większym gronie.

Linki:

II Memoriał Jana Maciei – wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2183/results.html?l=pl&tb=10_

Memoriał Najdorfa, grupa A – wyniki: http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2182/results.html?l=pl&tb=10_

Memoriał Najdorfa, grupa B – wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2141/results.html?l=pl&tb=10_

Partie do pobrania: https://transmisja.rudolf.waw.pl/games

Artykuł Kosma zwycięża w Najdorfie – Podsumowanie turnieju pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii