Sergey Karjakin wykluczony z Turnieju Kandydatów!

sergey-karjakin-wykluczony-z-turnieju-kandydatow!

Komisja Etyki i Dyscypliny FIDE uznała, że Sergey Karjakin jest winny naruszenia artykułu 2.2.10 Kodeksu Etyki i nałożyła na niego karę zakazu gry we wszystkich rozgrywkach szachowych na okres sześciu miesięcy!

Karjakin winny

Po serii wypowiedzi popierających wojnę w Ukrainie, wicemistrz świata z 2016 roku został wykluczony z Grand Chess Tour oraz turniejów chess.com. Po kolejnych krzywdzących i kontrowersyjnych wiadomości, w tym napisania otwartego listu poparcia dla Putina, Karjakin został postawiony przed Komisją Etyki Dyscypliny. Komisja FIDE uznała go za winnego i ukarała zakazem gry na czas 6 miesięcy. Karjakin ma 21 dni na odwołanie się od tej decyzji. Jeśli się nie odwoła lub odwołanie zostanie odrzucone, nie będzie mógł zagrać w Turnieju Kandydatów.

Sergey Karjakin (openly supporting Putin) banned from the #FIDECandidates tournament!♟

This is another powerful blow for Russia after the rights to the Chess Olympiad were withdrawn, and the team was disqualified from international competitions. #chess pic.twitter.com/IuF4Djybxi

— Michal Kanarkiewicz ♟ (@M_Kanarkiewicz) March 21, 2022

Sergey Karjakin urodził w Symforopolu w Ukrainie. W 2009 roku zmienił obywatelstwo na rosyjskie i od tamtej pory gra pod rosyjską flagą. Teraz określa się, że w pierwszej kolejności jest patriotą, dopiero później szachistą. Już w 2014 roku stał się kontrowersyjną postacią, gdy otwarcie popierał zajęcie Krymu przez Rosję.

Na kanale w serwisie Telegram, Karjakin napisał, że decyzja FIDE jest haniebna, a on niczego nie żałuje i gdyby mógł cofnąć czas – uczyniłby to samo. W rozmowie z portalem TASS Karjakin przyznał, że nie będzie składał odwołania od wyroku. Sprawa Karjakina była rozpatrywana wraz ze sprawą Sergeya Shipova. Rosyjski komentator został uznany niewinnym naruszenia Kodeksu. W uzasadnieniu podano, że wypowiedzi Shipova były „mniej prowokacyjne i trochę inne”.

Pełna, dziesięciostronicowa treść decyzji Komisji: www.fide.com/docs/decisions-resolutions/FIDE%20EDC%20Decision%20case%202%202022.pdf

Co z Turniejem Kandydatów?

Regulamin Turnieju Kandydatów przewiduje, że w razie potrzeby zastępstwa za któregokolwiek z zakwalifikowanych zawodników, zaproszenie otrzyma zawodnik o najwyższym rankingu, który zagrał co najmniej 30 partii między czerwcem 2021 a majem 2022. Z tego powodu zaproszenia prawdopodobnie nie otrzyma numer trzy na świecie Ding Liren. Chińczyk, mimo astronomicznego rankingu 2799 Elo, zagrał dotąd za mało partii. Pierwszym zawodnikiem, który spełnia warunki jest Levon Aronian z 2785 Elo. Niemniej „Ormiański Lew” może wygrać kwalifikację w rozpoczynającym się dziś ostatnim turnieju FIDE Grand Prix.

Grafika chess24 z zawodnikami zakwalifikowanymi do Turnieju Kandydatów

Artykuł Sergey Karjakin wykluczony z Turnieju Kandydatów! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii