GM Igor Janik zdominował rywali w Warsaw Chess Open i z 8/9 punktu zdecydowanie wyprzedził IM Marcina Sieciechowicza (7/9) i GM Łukasza Jarmułę (6,5/9).
Marsz lidera
Sześć zwycięstw z rzędu Janika mogło zrobić wrażenie, bowiem zdarł skalpy z trójki zawodników z pułapu 2400: Julii Antolak, Radosława Psyka i Piotra Nguyena. Po zwycięstwie nad Piotrem, już niemal pewne było, że Igor wygra cały turniej. Kolejne dwie partie (z Fusem i Sieciechowiczem) zremisował, jednak turniej zakończył wiktorią nad Petro Golubką.
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Na drugim miejscu turniej zakończył IM Marcin Sieciechowicz, który przeszedł turniej, idąc tak zwanym „dołem” po remisie w pierwszej rundzie z Aleksandrem Choroszejem. Mimo to, bezkompromisowa gra w dalszych rundach pozwoliła zainkasować mu 7 punktów.
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Od lewej, pierwszy rząd: Igor Janik, Łukasz Jarmuła, Marcin Sieciechowicz. Od lewej, drugi rząd: Tomasz Jaskółka (częściowo zakryty), Tymon Czernek, Kosma Pacan-Milej, Jakub Fus, Piotr Nguyen, Petro Golubka, Radosław Psyk, Artom Padalka. /fot. Życie szachowe na Mazowszu
Arcymistrz Golubka dokonał analizy swojej partii z Jakubem Janeczko z 6 rundy. Jeśli ktoś chciałby popracować prywatnie z mistrzem Ukrainy z 2017 roku, to jest taka możliwość! Więcej informacji o GM Golubce i kontakt do niego poprzez jego konto na lichess: https://lichess.org/coach/Rybka89
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Ze swoich występów w grupie A może by zadowolona polska młodzież, która zdobyła po 100+ oczek do rankingów Elo: Zuzanna Siekańska (5 pkt, +160 Elo!), Klara Szczotka (5 pkt, +121 Elo), Cyprian Mulawa (5 pkt, +103 Elo) i Jakub Janeczko (5,5 pkt, +100 Elo).
Zuzanna Siekańska /fot. Magdalena Budkiewicz
Sukcesy aż czwórki z wymienionych młodych talentów nie byłyby możliwe, gdyby nie dopuszczenie do turnieju zawodników z rankingiem niższym niż 2000 Elo, na którym wedle organizatorów, była granica przyjęcia do gry w grupie A. Wymóg rankingowy spełniało 43. zawodników, pozostałych 28 zawodników było poniżej tego progu. Tę sprawę podniósł m.in. FM Kacper Polok, pod którego postem rozgorzała dyskusja.
Link do postu: https://www.facebook.com/KacperPolok94/posts/904393873815669
Dodatkowo z grona „niepotwierdzonych z czołówki”, o których pisał Kacper, nie zagrali zagraniczni: GM Lorparizangeneh, GM Shishkin, IM Davtyan, WIM Alinasab, FM Musyuk czy polscy IM Hnydiuk i Maltsevskaya.
Derby Infoszachu
W 7 rundzie doszło do niecodziennego starcia między członkami naszego zespołu, więc Piotr i Kosma zdecydowali się nagrać wspólną analizę swojej partii. Moim zdaniem, świetna możliwość do posłuchania, jak zawodnicy z top70 Polski myślą w trakcie partii.
Kaczmarska zwycięża turniej B!
Joanna Kaczmarska /fot. Magdalena Budkiewicz
Turniej Warsaw Chess Open B był kompletnie zdominowany przez płeć piękną! Pierwszą połowę turnieju, z fantastycznym 5/5, prowadziła młoda i utalentowana Magdalena Pawicka. Cały czas na czołowych deskach grała Weronika Posuniak (najlepsza punktacja pomocnicza w całym turnieju i 6,5 punktu), a na koniec turnieju w Top5 mieliśmy aż trzy zawodniczki: Joannę Kaczmarską (7,5/9), Barbarę Trybowską i Polę Seemann (obie po 7/9).
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Całe szczęście, że męski honor uratowali zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca, czyli Adam Kowalczyk i Dominik Rzeszowski (obaj po 7/9).
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
That’s all folks! Dla spragnionych jeszcze większej ilości wiedzy szachowej i analiz, zapraszam na analizę partii między FM Kosmą Pacanem-Milejem a najsilniejszym kandydatem na świecie Radosławem Psykiem. Panowie zagrali agresywną odmianę systemu Reti, zachęcam do zapoznania się z tą partią zwłaszcza wszystkich „d-czterowców”.
Linki
Serwis turniejowy grupy A: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6290965879848960
Serwis turniejowy grupy B: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6033288041857024
Transmisja partii z grupy A: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/warsaw-open-2022-a
Transmisja partii z grupy B: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/warsaw-open-2022-b
Artykuł (Niemalże) perfekcyjny Janik zwycięzcą Warsaw Chess Open pochodzi z serwisu Infoszach.
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.