Kto zwycięży w Norway Chess 2022?

kto-zwyciezy-w-norway-chess-2022?

Jubileuszowa dziesiąta edycja kultowego Norway Chess już za rogiem. W tym roku, wspólnie z firmą Betcris, przygotowałem dla Was szczegółowe przedstawienie zawodników – zapraszam!

Format

  • Powrót do systemu z 10 zawodnikami i 9 rundami systemem kołowym (każdy z każdym), którym były rozgrywane przedpandemiczne edycje turnieju.
  • Zawodnicy zaczynają partię z 2 godzinami na zegarze, bez dodatku czasowego aż do 40. ruchu, po którym będą otrzymywać 10 sekund za każde posunięcie.
  • W przypadku remisu zawodnicy rozegrają partię Armageddonu, w którym białe będą miały 10, a czarne 7 minut; po 40. posunięciu obie strony będą otrzymywać sekundowy inkrement po każdym posunięciu

Punktacja

  • Zwycięstwo w partii klasycznej: 3 pkt
  • Porażka w partii klasycznej: 0 pkt
  • Remis w partii klasycznej & zwycięstwo w Armageddonie: 1.5 pkt
  • Remis w partii klasycznej & porażka w Armageddonie: 1 pkt

Taka punktacja to bardzo ciekawa próba zachęcenia zawodników do podejmowania większego ryzyka. Mniejsza ilość remisów zwiększy widowiskowość turnieju i będzie faworyzować pewnych siebie i lubiących ryzyko szachistów.

Sylwetki zawodników

Skład tegorocznej edycji norweskiego superturnieju znacząco różni się do tego sprzed roku. Z zawodników grających w Stavanger w zeszłym roku pozostali jedynie Magnus Carlsen i Richard Rapport. Szczególnie dziwić może brak Aryana Tariego, który był uczestnikiem dwóch poprzednich edycji tego superturnieju lub innego silnego norweskiego arcymistrza (oczywiście poza Carlsenem), którzy wielokrotnie brali udział w turniejach Norway Chess.

Rankingi zawodników podane są w wartościach live na dzień 17.05.2022, a kolejność w artykule jest taka sama jak na oficjalnej stronie turnieju.

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen /fot. Norway Chess

Obecny mistrz świata jest niekwestionowanym faworytem tegorocznej edycji Norway Chess. Nic w tym z resztą dziwnego – Magnus jest stawiany w roli faworyta w każdym turnieju, w którym bierze udział. Choć Carlsen oczywiście zapracował na stawianie go w roli „pewniaczka”, to nie da się wygrywać wszystkich możliwych turniejów, czego przykładem jest chociażby fakt, że Magnus nigdy nie zwyciężył w Pucharze Świata.

Zwycięstwa w 3 poprzednich edycjach Norway Chess zatarły słabsze starty z wcześniejszych lat – w 2015 skończył na 7 miejscu, a w 2017 skończył aż na przedostatniej lokacie! Łącznie Carlsen czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium najsilniejszego norweskiego turnieju.

Wiek: 31 lat

Kraj: Norwegia

Elo: 2864 (#1 na świecie)

Najwyższe Elo: 2882 (1.05.2014)

Forma w 2022: W 2022 roku Magnus wziął udział w jednym „pełnowymiarowym” turnieju – Tata Steel, rozgrywanym w holenderskim miasteczku Wijk aan Zee. Dobrze dysponowany Norweg dość pewnie zwyciężył w „szachowym wimbledonie” i zyskał 3 punkty Elo, które jednak stracił z nawiązką z powodu remisu z zawodnikiem o rankingu 2466 (!) na lidze norweskiej.

Richard Rapport
Richard Rapport /fot. Norway Chess

Rapport na szachowej scenie pojawił się w bardzo młodym wieku – mając 17 lat zajmował już 54. miejsce na świecie z rankingiem 2693. Swój najwyższy ranking w karierze (2776 Elo) osiągnął niedawno, bo po zwycięstwie w turnieju Grand Prix w Belgradzie.  Warto wspomnieć, że 5 dni po norweskim turnieju będzie uczestniczył w Turnieju Pretendentów, co może mieć wpływ na jego wybory debiutowe – czy będzie chciał przećwiczyć opracowane wcześniej warianty, czy może raczej nie będzie odkrywał kart?

W Norway Chess weźmie udział po raz drugi – w zeszłym roku zaprezentował się z bardzo dobrej strony, zajmując 3. miejsce.

Wiek: 26 lat

Kraj: Węgry

Elo: 2764 (#8 na świecie)

Najwyższe Elo: 2776 (1.04.2022)

Forma w 2022: Urodzony w węgierskim mieście Szombathely Richard rozpoczął rok od bardzo dobrego startu w Wijk aan Zee. Następnie mimo nieco słabszej dyspozycji (w fazie grupowej pokonał go niżej notowany Radosław Wojtaszek) awansował do fazy pucharowej pierwszego turnieju z tegorocznego cyklu Grand Prix. Na tym jego przygoda się jednak skończyła, bo już w półfinale lepszy okazał się Hikaru Nakamura. Popis swoich umiejętności dał na drugim turnieju Grand Prix, w którym zwyciężył, w finale pokonując Dmitriego Andreikina 1,5 – 0,5. W rozgrywanym niedawno Superbet Chess Classic w Bukareszcie poszło mu znacznie gorzej – w 9 partiach zanotował 7 remisów i 2 porażki i razem z Mamedyarovem podzielił ostatnie miejsce. W Superbet Rapid & Blitz zajął końcowo 6. miejsce.

Wesley So
Wesley So /fot. Lennart Ootes

Urodzony na Filipinach, a obecnie reprezentujący barwy USA Wesley So nie miał łatwej drogi na szachowy szczyt. Jak mówił w wywiadzie dla strony chesscom, korupcja i słabe wsparcie finansowe na Filipinach bardzo utrudniały mu początkową karierę. Brak porozumienia w domu odnośnie jego przyszłości zmusił go do emigracji do Kanady w wieku 16 lat. Prawdziwą szansą okazało się dla niego stypendium od Webster University, które pozwoliło mu na przeprowadzkę do USA. Mimo wysokiego rankingu, Wesley bardzo długo wahał się z przejściem na profesjonalizm – nawet gdy był już pośród 30 najlepszych szachistów globu nie uważał, żeby to wystarczało do zawodowego traktowania gry w szachy. Przekonała go do tego dopiero pewna amerykańska para, którą poznał na przyjęciu. Relacje Wesleya z Lotis i Bambim (tak nazywali się ci Amerykanie) pogłębiły się do tego stopnia, że po pewnym czasie został przez nich adoptowany.

We wszystkich 3 poprzednich występach w Norway Chess meldował się w środku tabeli.

Wiek: 28 lat

Kraj: USA

Elo: 2775 (#5 na świecie)

Najwyższe Elo: 2822 (1.02.2017)

Forma w 2022: Wesley dobre występy przeplata słabszymi: po wygraniu w 3. turnieju tegorocznego Grand Prix odpadł już w pierwszej rundzie pucharu USA, przegrywając 0,5-1,5 z Samem Sevianem. Niedługo po tym niefortunnym meczu świetnie zaprezentował się na turnieju Superbet Chess Classic w Bukareszcie – wynik 5,5 pkt z 9 partii doprowadził go do dogrywek o pierwsze miejsce, o które walczył z MVLem i Aronianem. Najlepszy w tym mini-turnieju okazał się Francuz. W rozgrywanym w Warszawie Superbet Rapid & Blitz zajął miejsce w środku stawki.

Shakhriyar Mamedyravov
Shakhriyar Mamedyarov /fot. Getty Images

Na przestrzeni lat Shakhriyar Mamedyarov dał się poznać jako zawodnik bardzo dobrze uzdolniony taktycznie, niejednokrotnie grający nietypowe, czy nawet niepoprawne warianty w celu zaostrzenia i zaniejaśnienia pozycji. Najbardziej spektakularnym przykładem tej tendencji ostatnich lat jest jego partia białymi z Andreyem Esipenko, Wijk aan Zee, 2022: 1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.g4!?

Dla Mamedyarova będzie to trzeci turniej Norway Chess – w poprzednich nie odniósł większych sukcesów – w 2018 zajął siódme miejsce, a w 2019 – dziewiąte.

Wiek: 37 lat

Kraj: Azerbejdżan

Elo: 2751 (#14 na świecie)

Najwyższe Elo: 2820 (1.09.2018)

Forma w 2022: Po świetnym występie w Wijk aan Zee na początku roku (finisz jedynie 0,5 pkt za Carlsenem), przyszła seria słabszych turniejów Azera, która wciąż się utrzymuje. Przeciętne występy w turniejach Grand Prix to jednak nic w porównaniu z występem Mamedyarova w Bukareszcie – na 9 partii zdobył jedynie 3,5 pkt, tyle samo co Richard Rapport i obaj podzielili ostatnie miejsce.

Anish Giri
Anish Giri /fot. Maria Emelianova, Chess.com

Ex-król remisów, Anish Giri, to bardzo interesująca postać w świecie szachowym. Niejednokrotnie udziela się w social media, co zebrało mu za równo rzesze sympatyków, jak i tych, którzy patrzą na niego nieprzychylnie. Urodzony w Petersburgu szachista od ponad 8 lat stabilnie utrzymuje się powyżej poziomu 2750 Elo i zdecydowanie ma papiery na sprawienie niespodzianki w tegorocznej edycji turnieju Norway Chess, w którym wystąpi po raz piąty.

Wiek: 27 lat

Kraj: Holandia

Elo: 2761 (#9 na świecie)

Najwyższe Elo: 2798 (1.10.2015)

Forma w 2022: Po niezłym, choć okupionym stratą rankingową, występie w Wijk aan Zee, Anish pokazał się z bardzo dobrej strony na pierwszym turnieju Grand Prix. Po pewnym wyjściu z grupy przyszło mu się zmierzyć z Andreikinem, który jednak okazał się lepszy w dogrywce. Mniej zadowolony ze swojego występu mógł być po kolejnym turnieju GP, gdzie brak wyjścia z grupy i porażka z niżej notowanym Tabatabaeim kosztowały go 11 punktów rankingowych.

Teymur Radjabov
Teimour Radjabov/fot. FIDE

Kariera Radjabova od samego początku pokazywała, że osiągnie wiele w szachach – już w wieku 12 lat został mistrzem świata do lat 18, a w swojej szczytowej formie był o krok od przekroczenia rankingu 2800. Są to osiągnięcia ogromnej skali, jednak w przypadku Teimoura nie mają odniesienia do jego dyspozycji na ostatnich turniejach. Choć od lat udaje mu się utrzymywać na poziomie 2700+ (z wyjątkiem listy na 1.11.2016), to jego partie nie porywają przebojowością. To z pewnością będzie stanowiło sporą przeszkodę w systemie, który za zwycięstwo w partii klasycznej przyznaje aż 3 punkty. 5 dni po zakończeniu Norway Chess weźmie udział w Turnieju Predententów, w związku z którym stanie przed takim samym dylematem debiutowym co Richard Rapport.

Tegoroczny start będzie drugim w karierze Radjabova – rywalizował również w pierwszej edycji Norway Chess w 2013 roku.

Wiek: 35 lat

Kraj: Azerbejdżan

Elo: 2753 (#13 na świecie)

Najwyższe Elo: 2793 (1.10.2012)

Forma w 2022: W 2022 Teimour nie rozegrał żadnego turnieju. Już od wielu lat Radjabov nie grywał w zbyt wielu turniejach – ostatni raz wygrał partię podczas Pucharu Świata w 2019 (sic!) roku.

Viswanathan Anand
Viswanathan Anand /fot. sportstar.thehindu

Viswanathan Anand jest najstarszym zawodnikiem nie tylko tegorocznej edycji, ale również i w całej historii turniejów Norway Chess nie znajdziemy zawodnika, który w momencie turnieju byłby starszy niż Vishy. Doświadczenie jest na pewno ważnym elementem partii szachowej – pytanie, czy wiek Hindusa nie będzie stanowił przeszkody w walce z młodszymi, być może szybciej obliczającymi warianty przeciwnikami? W odpoweidzi na to pytanie pomóc może występ Vishiego w warszawskim Superbet Rapid & Blitz, w którym ograł wielu czołowych szachistów, między innymi  dwukrotnie Wesleya So, Levona Aroniana czy Jana-Krzystofa Dudę.

Do tej pory Anand pięciokrotnie rywalizował w Stavanger.

Wiek: 52 lata

Kraj: Indie

Elo: 2751 (#15 na świecie)

Najwyższe Elo: 2817 (1.03.2011)

Forma w 2022: Vishy nie brał udziału w żadnym turnieju klasycznym w 2022; jego jedyny występ w szachach klasycznych w ciągu ostatnich dwóch lat to 5 partii na zeszłorocznej bundeslidze. Superbet Rapid zrobił furorę i pewnie zwyciężył, jednak słabszy występ w turnieju blitza zepchnął go na 3. pozycję w klasyfikacji końcowej.

Maxime Vachier-Lagrave
Maxime Vachier-Lagrave /fot. mvlchess

Vachier-Lagrave to prawdopodobnie najbardziej monodebiutowy szachista w ścisłej światowej czołówce. Granie podobnych struktur ma szereg zalet, jednak brak elastyczności może skutkować wpadaniem w sidła przygotowań przeciwników. Bardzo głośna seria katastrofalnych wręcz występów przytrafiła mu się w trakcie zeszłorocznego Tata Steel – zdobył jedynie 1,5 pkt na 7 partii rozgrywanych czarnym kolorem. „Przygotowanie na MVL jest zawsze ciekawym zadaniem, ponieważ jest tak przewidywalny, że poziom przygotowania zawsze będzie wystawiony na próbę” – takimi słowami rozpoczął komentarz do swojej zwycięskiej partii z Francuzem (rozegranej na pechowym dla MVLa Tata Steel) Nils Grandelius.

Tegoroczny start Francuza w Norway Chess będzie jego szóstym w karierze.

Wiek: 31 lat

Kraj: Francja

Elo: 2760 (#10 na świecie)

Najwyższe Elo: 2819 (1.08.2016)

Forma w 2022: W tym roku Maxime wziął udział w trzech turniejach – 2 z serii Grand Prix i w Superbet Chess Classic. O ile na turniejach GP zaprezentował się dość przeciętnie, to w Superbet Chess Classic pokazał prawdziwą wolę walki. W ostatniej partii pokonał czarnymi Alirezę Firouzję. Doprowadziło to do dogrywek między nim, Wesleyem So i Levonem Aronianem, w których okazał się najlepszy.

Veselin Topalov
Veselin Topalov /fot. Maria Emilianova, Chess.com.

Veselin Topalov to jedyny, nie licząc Magnusa Carlsena, wcześniejszy tryumfator Norway Chess, który stanie w szranki w 10. edycji. Doświadczonego Bułgara charakteryzuje agresywny styl gry, który bardzo dobrze wpisuje się w system punktacji stosowany w norweskim turnieju. Choć Veselin ma najniższy ranking spośród całej stawki, to dzięki jego przebojowości na pewno sprawi nie jednemu przeciwnikowi problemy.

Wiek: 47 lat

Kraj: Bułgaria

Elo: 2730 (#20 na świecie)

Najwyższe Elo: 2816 (1.07.2015)

Forma w 2022: Veselin nie startował w żadnym turnieju w tym roku,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii