Korekta PIT pozwala skorygować błędy w wysłanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej czy uwzględnić pominięte ulgi.
Korekta PIT – do kiedy należy ją złożyć?
Rozliczenie podatku dochodowego to żmudny obowiązek. Może się zdarzyć, że podatnik wypełnia deklarację PIT, wysyła ją do urzędu skarbowego… po czym okazuje się, że nie wszystko zostało zrobione tak, jak powinno. Może być to błąd, niedopatrzenie czy nieuwzględnienie przysługującej ulgi. Na szczęście, w takiej sytuacji możliwa jest korekta deklaracji podatkowej.
Podatnik ma 5 lat na korektę swojego PIT-u
Dobra wiadomość jest taka, że podatnik ma aż pięć lat na korektę podatku PIT. Zgodnie z przepisami takiej korekty można dokonywać aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego, co oznacza, że deklarację PIT można poprawiać do końca piątego roku od końca roku podatkowego, za który była składana deklaracja. Przykładowo, jeśli podatnik rozlicza PIT za 2024 rok, to korektę można składać aż do 31 grudnia 2030 roku.
W jakich sytuacjach warto poprawić zeznanie podatkowe?
Korekta deklaracji podatkowej PIT to dobre rozwiązanie np. wtedy, gdy podatnik:
-
zapomniał odliczyć przysługującą mu ulgę (w tym np. ulgę na dzieci czy ulgę rehabilitacyjną). To bardzo ważne, ponieważ dostępna od kilku lat usługa Twój e-PIT jest rozwiązaniem przydatnym, lecz niekoniecznie musi automatycznie wczytać do deklaracji wszystkie informacje dotyczące darowizn itp. Jeśli zatem PIT został zatwierdzony automatycznie 30 kwietnia bez Twojej ingerencji, to warto sprawdzić, czy nie ma tam błędów albo pominiętych ulg.
-
źle wpisał kwotę przychodu, dochodu, zaliczki na podatek bądź podatku do zapłaty,
-
nie uwzględnił wszystkich źródeł dochodu,
-
podał błędne dane identyfikacyjne.
Jak złożyć korektę PIT?
W celu skorygowania deklaracji PIT należy ponownie wypełnić cały formularz, zaznaczając, że jest to korekta (przykładowo, w deklaracji PIT-37 jest to pole 10). Na szczęście, w przypadku programu do rozliczeń większość danych, w tym dane identyfikacyjne, zostanie uzupełnionych automatycznie. Jeśli w wyniku korekty okaże się, że masz do dopłaty podatek, to trzeba dokonać płatności niezwłocznie (oraz dopłacić odsetki, jeśli jest to konieczne).
Czy korekta PIT może prowadzić do kontroli skarbowej?
Owszem, może się tak zdarzyć. Praktyka pokazuje, że korekta PIT może stać się przedmiotem zainteresowania urzędu skarbowego np. w sytuacji gdy:
-
w Twojej deklaracji nagle pojawiają się duże ulgi,
-
obniża się wysokość twojego przychodu lub podatku do zapłaty.
Jeśli jednak masz solidne podstawy do korekty, nie masz się czego obawiać.
Oczywiście, kwestie związane z podatkami to jeszcze nie wszystko. Więcej informacji przydatnych dla przedsiębiorców czy pracowników można znaleźć na n.net.pl.