Hetman Katowice liderem po 7 rundach | Ekstraliga 2021

hetman-katowice-liderem-po-7-rundach-|-ekstraliga-2021

Po 7 rundach mamy nowego lidera – WASKO Hetman Katowice przejął samodzielnie prowadzenie w Ekstralidze. Gonią go VOTUM Polonia Wrocław, POMOT Wieża Pęgów i Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz. Na dwie rundy przed końcem pewni spadku są już zawodnicy GCKiP Czarna. 

6 runda: Goń lidera!

Zawodnicy POMOT Wieża Pęgów już w pierwszej rundzie zdobyli fotel lidera, jednak coraz więcej zespołów aspiruje do zajęcia ich miejsca. W 6 rundzie starli się z Hetmanem Płock, który okazał się być rywalem o niespotykanie wielkiej woli przetrwania. Na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich deskach podpisano ekspresowe remisy (dość powiedzieć, że najdłuższa partia zajęła 23. posunięcia), jednak dwie środkowe miały długość, której wiele oper mydlanych może pozazdrościć. Pęgowianie mieli olbrzymią przewagę w obu tych partiach, jednak płocczanie przeprowadzili obronę Częstochowy. Pultinevicius doprowadził do samopata w 102. ruchu w partii z Michalikiem, a Zilka pomylił się w stusiedmioposunięciowej końcówce goniec na skoczka i Grabarczyk żelazną obroną utrzymał pół punktu!

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Drużyna WASKO Hetman Katowice.

Remis zanotował także współliderujący WASKO Hetman Katowice i to w meczu ze znajdującą się w strefie spadkowej Silesią Racibórz. Silesia może mówić o dużej dozie pecha, albowiem w każdym przegranym meczu uzyskiwali 2,5 punktu i byli o włos od zdobycia punktu. To, co nie udało im się w poprzednich meczach, udało się z wielokrotnymi mistrzami Polski. Remis został wpisany w tabeli turniejowej dzięki zwycięstwom Nataliyi Buksy (nad Moniką Soćko, punkt dla Silesii) oraz Bartosza Soćki (nad Grzegorzem Nasutą, punkt dla Katowic).

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Widząc potknięcia liderów, do ataku ruszyli „poloniści” i „gwiazdorzy”. Zaczynając od tych pierwszych – VOTUM Polonia Wrocław odprawiła bezproblemowo Dwie Wieże POSTDATA Kraków. Wynik 5 – 1 ustawiły zwycięstwa „Hariego” Harikrishny, Mateusza Bartla, Dimy Mastrovasilisa i Szymona Gumularza. Moim zdaniem najciekawsza partia toczyła się na 3. desce:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

GM Dimitrios Mastrovasilis, VOTUM Polonia Wrocław

Szachiści spod bandery Minutor Energii Gwiazdy Bydgoszcz musieli wymęczyć sobie zwycięstwo nad gospodarzami Ekstraligi KSz Miedzią Legnica. W meczu padło 5 remisów, które przełamał dopiero Marcin Dziuba, odnotowując swoje pierwsze zwycięstwo na tegorocznej Ekstralidze. Nie było to jednak proste zwycięstwo – IM Tadeas Kriebel bronił się zaciekle i pomylił się w niedoczasie tuż przed kontrolą czasu.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

W ostatnim meczu zmierzyli się Stilon Gorzów Wielkopolski i LKSz GCKiP Czarna. Drużyna z Czarnej, która wygrała w głosowaniu na ulubiony ekstraligowy zespół w ankiecie w grupie Sympatyków Infoszach, musiała uznać się za pokonaną. Stilon odniósł spokojne zwycięstwo 4,5 – 1,5 (wygrywali Bluebaum, Krasenkow, Kanarek i Cyfka), lecz sensacją stało się zwycięstwo Miłosza Szpara nad Kacprem Piorunem! Rzadko zdarza się, by nawet tak utalentowany FM jak kapitan Czarnej, potrafił ograć zawodnika z top100 świata!

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

7 runda: Katowice górą w meczu na szczycie!

Wieża Pęgów złapała mocną zadyszkę w ostatnich rundach. Dziś mieli najlepszą okazję na przełamanie w starciu z bezpośrednim rywalem do mistrzostwa Polski. Jednak swą serię 3 remisów z rzędu przełamał WASKO Hetman Katowice wygrywając 4 – 2! Zwycięstwo i fotel lidera Katowicom zapewniły zwycięstwa Davida Navary oraz Moniki Soćko. Ciekawostką jest to, że zwycięstwo mógł odnieść również Daniel Sadzikowski, bowiem Vojtech Plat fatalnie się pomylił w pionkówce. „Sadzik” nie wykorzystał jednak swojej szansy, sprawdź jak Ty poradzisz sobie z tym studium:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Hetman Płock postawił niezwykle wygórowane żądania przed zawodnikami Gwiazdy Bydgoszcz. Do legend niech przejdzie dotyk „Grabarza”, który potrafi wyssać życie z przeciwnika… i to drugi raz z rzędu! Dziś na własnej skórze odczuł to Marcin Dziuba:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Na pozostałych deskach Constantin Lupulescu i Petro Golubka potrafili zremisować po nieprzyjemnościach, jakie sprawili im Radosław Wojtaszek i Paweł Teclaf. Dwa wystrzały oddali Dmitrij Kollars (Bydgoszcz) i Julia Antolak (Płock) i to wszystko zsumowało się, na dość niespodziewany, remis.

GM Mirosław Grabarczyk, Hetman Płock

Na pozycję wicelidera wskoczyła VOTUM Polonia Wrocław, która skorzystała z okazji potknięć Pęgowa i Bydgoszczy… chociaż sami stąpali po niezwykle kruchym lodzie. Niclas Huschenbeth, jako jedyny, zdołał przebić się przez byłego sekundanta Carlsena, czyli Nilsa Grandeliusa. W drugą stronę punkt powędrował dzięki Dimitriosowi Mastrovasilisowi („he’s on fire!” zawołaliby Amerykanie, widząc jego trzecie zwycięstwo z rzędu). Los meczu ważył się na kobiecej desce i był to prawdziwy rollercoaster. Do ostatnich posunięć wydawało się, że to Nataliya Buksa wygra partię, nastąpiła jednak katastrofalna pomyłka i Jolanta Zawadzka rzuciła się na rywalkę z matowym atakiem:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

WGM Jolanta Zawadzka, VOTUM Polonia Wrocław

Stilon Gorzów zremisował dziś z uciekającą ze strefy spadkowej Miedzią Legnica. Obie drużyny potrzebowały zwycięstwa niczym tlenu (pierwszy – do medalu, drugi – do pozostania w Ekstralidze), lecz skończyło się jedynie na remisie. Cztery remisy w partiach osłodziły nam dwie partie kończone niespotykanej urody atakami. Piotr Bobras, w imieniu organizatorów Ekstraligi, pokonał Marcela Kanarka, zaś dla Stilonu punkt zdobył Igor Janik, który zamatował Bartłomieja Heberlę.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

FM Miłosz Szpar, GCKiP Czarna

W dolnej części tabeli mecz Dwóch Wież POSTDATA Kraków z GCKiP Czarną można podpisać jako „czarna śmierć”. Wszystkie trzy zwycięstwa odniesione były czarnym kolorem, w tym na pierwszej desce. Miłosz Szpar doznał przebudzenia mocy i wygrał drugą partię z rzędu(!), lecz krakowiacy w osobach Dariusza Mikruta i Iuliji Osmak wygrali na swoich deskach i zapewnili sobie bezpieczny dystans nad strefą spadkową. Niestety, z powodu wyników innych meczy, Czarna już ma pewność spadku z Ekstraligi.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Codziennie od godziny 15:00 zapraszamy do śledzenia ekstraligowych zmagań, transmisja partii na chess24.com/pl/watch/live-tournaments/polish-ekstraliga-2021.
Serwis turniejowy: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_1980/

Artykuł Hetman Katowice liderem po 7 rundach | Ekstraliga 2021 pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii