Fus i Pacan-Milej z normami w Zagnańsku!

fus-i-pacan-milej-z-normami-w-zagnansku!

W dziś zakończonym Świętokrzyskim Festiwalu Szachowym nie brakowało emocji. Do ostatnich posunięć ważyły się losy norm na tytuły międzynarodowe. Ostatecznie udała się ta sztuka FM Kosmie Pacanowi-Milejowi i FM Jakubowi Fusowi!

Turnieje GM i IM

Oba turnieje kołowe miały swoich głównych bohaterów – byli to zaproszeni goście zagraniczni. W turnieju o normę arcymistrzowską brylował GM Luka Budisavljević, który zdobył 6,5 punktu. Aż punkt niżej był bułgarski IM Tsvetan Stoyanov, a potem wielka grupa pościgowa z pięcioma punktami: FM Kosma Pacan-Milej, GM Boris Chatalbashev, GM Marcin Tazbir oraz FM Jakub Fus.

GM Luka Budisavljević /fot. Jacek Walas

W turnieju o normę na mistrza międzynarodowego bezkonkurencyjny okazał się IM Anatole Vlachos z Grecji (astronomiczne 7,5 punktu!). Drugie miejsce padło łupem GMa Mikulasa Manika ze Słowacji (6,0/9), zaś trzecie miejsce, wzorem wyżej notowanej kołówki, było dzielone między FMem Patrykiem Chylewskim a CMem Andrzejem Krzywdą. Lepszą punktację miał Patryk, który w ostatniej partii pokonał Andrzeja i sięgając po trzecie miejsce, odebrał Andrzejowi szansę na normę na IMa.

IM Anatole Vlachos /fot. Jacek Walas
Open

W turnieju Open zwyciężył IM Damian Lewtak, który zanotował 7,5 punktu w… 8 partiach! Z powodu turnieju Arena Kings, musiał wycofać się z siódmej rundy, lecz mimo rundy mniej i przeziębienia, dokończył turniej dwoma zwycięstwami i sięgnął po pierwszą nagrodę.

Od lewej: Damian Lewtak, Kacper Polok, Ryszard Kasperek /fot. Piotr Nguyen

Stopień niżej na podium znalazł się FM Kacper Polok (7,0/9), a później roztoczyła się plejada zawodników z 6,5 punktu: Ryszard Kasperek, Szymon Skurniak, Arkadiusz Kaczmarek i Antoni Paprocki. Top10 dopełnili FM Tadeusz Helis, CM Tomasz Mika, Kamil Smusz i Andrzej Kulesza.

Festiwal

Poza turniejami odbyły się imprezy towarzyszące: mecz piłki nożnej, symultana z arcymistrzem Marcinem Tazbirem, turniej szachów błyskawicznych. Chętni zawodnicy rywalizowali ze sobą również na korcie tenisowym, gdzie prym wiódł IM Marcin Sieciechowicz.

Koronę króla strzelców zdobył Wiktor Golis. /fot. Paweł Golis
GM Marcin Tazbir wygrał na wszystkich jedenastu deskach.
Najlepsze partie – część druga

Pierwszą część najlepszych partii z pierwszej połowy turnieju możesz znaleźć tutaj:

Trwa Świętokrzyski Festiwal Szachowy

Jednak druga połowa obfitowała w równie piękne i interesujące partie, sprawdź sam.

Niesamowita partia Łukasza Nowaka zawierająca wymianę hetmana za trzy lekkie figury i huraganowy atak. Niestety, aktywna obrona Vlachosa i niedoczas nie pozwoliły cieszyć się Łukaszowi z jednej z najpiękniejszych partii tego roku.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Partia która przywróciła nadzieję Jakubowi na normę IMa, a odebrała jakiekolwiek szanse Tsvetanowi na normę GMa:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Pojedynek między pierwszym a drugim numerem startowym turnieju. Damian Lewtak, grając 5.h4 w systemie londyńskim, narzucił niesamowite tempo ataku i zakończył partię efektownym zwycięstwem.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Niezwykle zgrabna partia Ewy Barwińskiej, która dzięki niej sięgnęła po nagrodę dla najlepszej zawodniczki Festiwalu. Wygrała lepszą punktacją pomocniczą z Joanną Kaczmarską i Magdaleną Pawicką (wszystkie trzy miały po 5,5 punktu).

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Luka Budisavljević był jedynym, który kołówkę arcymistrzowską zakończył bez porażki. Zwycięstwo w turnieju sięgnął po takiej partii:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Jedyne zwycięstwo w turnieju Valentyna Prokofieva. Ukrainiec grał pomysłowe szachy i otrzymywał dobre pozycje w wielu partiach, lecz brakowało w nich wykończenia. Tu już ręka mu nie zadrżała:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Podziękowania

Jako organizator turniejów kołowych serdecznie dziękuję sędziemu głównemu FA Aleksandrowi Kędzierskiemu, jego zastępczyni Monice Anyż, dyrektorowi Festiwalu Marcinowi Janikowi i prezesowi klubu Skała Tumlin Jackowi Salwie, bez których nie udałoby się nam stworzyć tego wydarzenia. Mam nadzieję, że Festiwal w Zagnańsku wpisze się w pamięci szachistów i w przyszłym roku spotkamy się w większym gronie.

Artykuł Fus i Pacan-Milej z normami w Zagnańsku! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii