Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (33/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(33/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)
Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury informatycznej

Dzień 17 sierpnia br. (wtorek), był dniem znaczącym (choć jak zwykle niedostrzeżonym – co do istoty – w zachodnich mediach. Premier Li Ke Qiang 李克强podpisał dokument zatytułowany: „Rozporządzenia w sprawie ochrony bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury informatycznej”《关键信息基础设施安全保护条例》 – tłumaczenie na język angielski Uniwersytetu Stanforda TUTAJ

Zapisy rozporządzenia wchodzą w życie 1 wrześnie br. Zgodnie z tytułem prawo to dotyczy ochrony krytycznej infrastruktury informatycznej. Wprowadza się je – według wyjaśnień rządu – z jednej strony w związku z rosnącym zagrożeniem atakami hackerskimi różnego rodzaju (i różnej intencji), czy niesatysfakcjonującym poziomem ochrony danych osobowych gromadzonych przez firmy internetowe, z drugiej zaś w związku z gwałtownie przybywającymi kanałami przesyłania i sposobami wykorzystywania narastającej w postępie geometrycznym liczby danych. Jak choćby w różnych zastosowaniach technologii Internetu Rzeczy. Niezbędnym stało precyzyjne zdefiniowanie krytycznej infrastruktury internetowej oraz kompetencji, zasad i celów ochrony w ramach systemu teleinformatycznego. Rozporządzenie wskazuje, które instytucje są odpowiedzialne za bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury informatycznej – od szczebla centralnego po samorządowy. Przepisy określają procedury organizacyjne w zakresie identyfikacji kluczowej infrastruktury informacyjnej, precyzują zakres obowiązków operatorów Internetu. To oni są odpowiedziani za bezpieczeństwo sieci, wprowadzają system ochrony sieci, prowadzą jej monitoring, zgłaszają przypadki naruszania jej bezpieczeństwa. Rozporządzenie precyzuje odpowiedzialność karną w przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad przez operatorów.

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji w sieci

W tym samym dniu opublikowano – celem konsultacji społecznej – projekt przepisów dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji w Internecie. Chodzi głównie o ograniczenie możliwości nieuprawnionego i nieuczciwego wykorzystywania danych użytkowników przez firmy internetowe, a także ukrócenie procederu manipulowania wyborami konsumentów, co zdarza się w Chinach nagminnie. Zakazane będzie między innymi rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat konkurencji oraz przechwytywanie należących do niej danych. Firmy będą musiały zaprzestać takich praktyk marketingowych, jak publikacja fałszywych ocen i komentarzy oraz oferowanie nagród pieniężnych, w zamian za pozytywne recenzje.

Równoznaczne z łamaniem prawa będą zabiegi mające na celu przekierowywanie użytkowników Internetu do swojej oferty produktowej za pomocą „przynęt” zawierających nieprawdziwe informacje, wykorzystujące bez uprawnienia cudze znaki towarowe, materiały promocyjne, etc. Chodzi tu między innymi o reklamy, których analogiczne przykłady z łatwością znajdziemy w reklamach Facebooka, czy tych Google. Chiny będą uznawać tego typu praktyki za działalność kryminalną.

Społeczeństwo zrównoważonego dobrobytu

Tego samego dnia prezydent Xi JinPing 习近平 przewodniczył obradom Centralnej Komisji Finansowo-Ekonomicznej (中央财经委员会), w których wziął również udział premier Li KeQiang 李克强 i członkowie Biura Politycznego KC, a także zaproszeni eksperci. Xi JinPing zainaugurował podczas tego spotkania proces realizacji zapowiedzianego już wcześniej planu budowy społeczeństwa zrównoważonego dobrobytu.

W polityce i działaniach władz kraju kwestia zrównoważonej redystrybucji środków stanowić będzie problem kluczowy. Rząd rozpocznie prace nad nowym systemem dzielenia się bogactwem kraju w interesie „sprawiedliwości społecznej”. Xi podczas swojego wystąpienia wezwał do “rozsądnego redystrybuowania nadmiernych dochodów oraz zachęcania grup i przedsiębiorstw o wysokim dochodzie do dzielenia się swoim zyskiem ze społeczeństwem”. Dobrobyt nie oznacza dostatku tylko dla nielicznych, ale też nie jest „urawniłowką”, czyli równym podziałem ogólnego majątku bez uwzględnienia wniesionej pracy, talentu, wysiłku. Nie chodzi o prosto pojmowany egalitaryzm, ale o dostatek, który ma być udziałem wszystkich, a nie tylko nielicznych wybranych. Dlatego też nadal będzie promowany rozwój klasy średniej (obecnie ocenianej na ponad 400 mln, 35% populacji). Osiągniecie zamożności jest możliwe poprzez ciężką pracę i innowacje. Komisja zaleca pragmatyczne podeście do problemu redystrybucji dochodów. Zrównoważony rozwój to łatwiejszy dostęp większych grup społecznych do edukacji, do opieki medycznej, to powszechna opieka nad seniorami.

Podczas obrad Centralnej Komisji Finansowo-Ekonomicznej wprost dyskutowano o problemie pogłębiającego się rozdźwięku w dochodach między rożnymi grupami społecznymi i regionami kraju. Przedstawiano koncepcje rozwiązania problemu. Według ocen ekspertów 10% populacji posiada ponad 40% całości majątku znajdującego się w rękach osób fizycznych w Chinach. Wprawdzie ubóstwo w Państwie Środka zostało zlikwidowane, lecz sukces na tym obszarze nie zlikwidował problemu nierównomiernego podziału dochodów. Uczestnicy obrad uznali, że najwyższa już pora, by opracować model bardziej zrównoważonej redystrybucji dochodów.

W swoim przemówieniu Xi JinPing jednoznacznie wyraził opinię Komisji, a także władz Chin, że finanse są rdzeniem nowoczesnej gospodarki, że są ściśle powiązane z jej rozwojem i bezpieczeństwem, ale muszą zarazem przystawać do uwarunkowań rynkowych, a także funkcjonować w zgodzie z obowiązującym prawem. Xi podkreśli, iż działania pozwalające osiągnąć „wspólny dobrobyt” będący udziałem wszystkich mieszkańców są warunkiem koniecznym dla przekształcenia Chin w „pełni rozwinięte, bogate i potężne socjalistyczne państwo z chińską charakterystyką”. Ten cel ma zostać osiągnięty w 2049 roku, w setną rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Dla zainteresowanych – pełny tekst Ustawy Chińskiej Republiki Ludowej o ochronie danych osobowych (中华人民共和国个人信息保护法):

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_14140872

Przy okazji – do wglądu Ustawa o służbie wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国兵役法):

 https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_14140876


Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Inwestycje w Chinach

Według najnowszych danych Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) w okresie od początku stycznia do końca lipca br. inwestycje w Chinach wzrosły o 10.3% w odniesieniu rok do roku (r/r). To daje dwuletnią średnią wzrostu na poziomie 4.3%. Dane szczegółowe z różnych działów gospodarki pozwalają zauważyć więcej. I tak: inwestycje w przemyśle w ciągu tych siedmiu miesięcy wzrosły o 17.3% r/r, a w sektorze wysokich technologii o 20.7% r/r. Tu inwestycje w usługi e-commerce skoczyły aż o 42.7% w porównaniu z rokiem minionym, który również był niezwykle łaskawy dla chińskiego handlu w sieci.

Nakłady na R&D

Równie imponujący wzrost poziomu inwestycji odnotowano w obszarze badań i rozwoju. Średnio o 27.2% r/r. Rosną nakłady inwestycyjne na badania i rozwój prywatnych przedsiębiorstw. Od stycznia do lipca br. wzrost o 13.4% r/r. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会), centralny organ planistyczny, zatwierdziła w lipcu 8 projektów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury o ogólnej wartości 58.2 mld RMB (ok. 35.075 mld PLN). Przodują tu inwestycje w energetykę i transport.

Najsilniejsze spółki węglowe 2021

Jak co roku Stowarzyszenie Chińskiego Przemysłu Węglowego (中国煤炭工业协会) opublikowało listę 50 korporacji węglowych, największych pod względem osiągniętego dochodu operacyjnego w 2020 roku.

Z listy tej wynika, iż:

 • pierwsza ósemka korporacji wydobyła w minionym roku 1.862 mld ton węgla. To 47.75% ogólnego zeszłorocznego wydobycia krajowego;
 • postępuje proces koncentracji, przejmowania, łączenia się mniejszych kopalni w większe korporacje, holdingi, grupy;
 • spółki węglowe nie tylko wydobywają węgiel, ale są powiązane z elektrowniami, prowadzą projekty nowej energii, ochrony środowiska, redukcji emisji CO2, produkują materiały energooszczędne, maszyny, urządzenia itp. – prowadzą zdywersyfikowaną działalność.

Lista 10 największych korporacji węgla kamiennego w 2021 roku (2021 中国煤炭企业50强名单)

Ostatnią na liście 50 największych korporacji węglowych jest ShanXi XinZhou ShenDa Energy Group Co., Ltd. (山西忻州神达能源集团有限公司) z prowincji ShanXi 山西, która jest zagłębiem węglowym kraju. Spółka zajmująca się wydobyciem węgla, badaniem ochrony środowiska i zarzadzaniem inwestycyjnym osiągnęła dochód operacyjny w wysokości 3.524 mld RMB (ok. 2.127 mld PLN).

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Pokazuje kierunki chińskiego exportu i jego nasilenie/spowolnienie w okresie tygodnia.

IKEA na rynku nieruchomości

IKEA uruchomiła w Chinach do tej pory centra sprzedaży w:

 • WuXi / 无锡,
 • Pekinie / BeiJing / 北京,
 • WuHan 武汉,
 • FuZhou 福州,
 • ChangSha 长沙,
 • NanNing 南宁 i
 • Szanghaju / ShangHai / 上海

Oczywiście firma znana jest tu ze swoich mebli i artykułów wyposażenia wnętrz.

Ale to się właśnie zmienia. Oddział IKEA w ChangSha 长沙 (stolica prowincji HuNan 湖南) zakupił 500 mieszkań o powierzchni od 45 do 75 m2. Wszystkie mieszkania zaaranżowali architekci IKEA korzystając z mebli, sprzętu AGD i wszystkich innych produktów firmy. IKEA zdaje się dobrze wyczuwać potrzeby chińskiego rynku. To sprawia, że w odróżnieniu od wielu firm zagranicznych radzi sobie tu świetnie. W 2020 roku przychody IKEA w Chinach wyniosły 5.5 mld RMB (ok. 3.314 mld PLN).

Produkcja krzemu w górę

Największy na świecie producent krystalicznego krzemu i płytek fotowoltaicznych z krzemu, notowana na giełdzie w Szanghaju spółka TongWei Group Co., Ltd. (通威集团有限公司)), ogłosiła wyniki finansowe za pierwsze półrocze br. Dochody firmy wzrosły w tym okresie o 41.75% (do 26.562 mld RMB; ok. 16.003 mld PLN) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zyski netto spółki w I półroczu br. wzrosły o 193.5% (do 2.966 mld RMB; ok. 1.787 mld PLN). Średnia marża brutto w minionym półroczu wyniosła 69.39%. Firma aktualnie może wyprodukować do 80,000 ton krystalicznego krzemu rocznie.

Rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec powoduje, że do końca 2022 roku spółka zwiększy swoje moce produkcyjne tak, by produkować nawet 330,000 ton rocznie. Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (中国光伏产业协会) TongWei już po raz czwarty z rzędu jest największym na świecie eksporterem płytek fotowoltaicznych.

Mieszkania komunalne w Szanghaju

Władze Szanghaju / ShangHai / 上海 (miasta wydzielonego na prawach prowincji; 25 mln mieszkańców) w przyjętym planie pięcioletnim (2021-2025) zamierza wybudować… 420,000 mieszkań komunalnych do wynajęcia.

Regulacje rynku nieruchomości

Tymczasem od początku tego roku w całym kraju lokalne władze różnych szczebli dokonały 380 korekt przepisów zaostrzających regulacje rynku nieruchomości. Tylko w lipcu dokonano ich 66. To najwięcej w okresie 1 miesiąca od początku br. Działania te powodują, że rynek nieruchomości staje się w Chinach najbardziej restrykcyjnym sektorem gospodarki. Tu dzieje się znacznie więcej niż na głośnych medialnie rynkach firm technologicznych, czy internetowych. Władze centralne obawiają się pęknięcia bańki, krachu na rynku mieszkaniowym.

W ramach działań mających na celu eliminowanie potencjalnych zagrożeń większość rządów lokalnych wprowadziło ostatnio limity dla obniżek cen na nowe mieszkania proponowanych przez deweloperów. Zazwyczaj takie zachęcające zniżki nie mogą przekraczać 15% pierwotnej wartości oferowanego do sprzedaży mieszkania. Deweloperzy w mniejszych miastach zaczynają wyprzedawać mieszkania zachęcając „niesamowitymi” zniżkami. Ceny mimo zniżek pozostają na wysokim jak dla przeciętnego mieszkańca poziomie, ale jednocześnie prowadzą do „wyścigów” na zniżki, które czasem przybierają charakter lokalnej paniki rynkowej.

Ceny mieszkań w lipcu

Według danych Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) w 41 na 70 największych miast Chin ceny mieszkań na rynku wtórnym w lipcu br. wzrosły czwarty miesiąc z rzędu. W zeszły miesiącu wzrost ten wyniósł 0.4% (miesiąc do miesiąca) w skali całego kraju. Największe wzrosty odnotowano w:

 • Pekinie / BeiJing / 北京 BeiJing – 0.7%,
 • Szanghaju / ShangHai / 上海 -7%,
 • Kantonie / GuangZhou / 广州 – 6%
 • ShenZhen / 深圳ShenZhen – 0.4%.

Znacznie mniejsze wzrosty odnotowano w miastach tzw. drugiego i trzeciego kręgu (0.2% – 0.1%). Pamiętać jednak trzeba, że mowa tu o wzrostach w skali 1 miesiąca. W porównaniu rok do roku ceny  mieszkań „z drugiej ręki” średnio wzrosły w największych miastach o 10%, przy czym w:

 • Kantonie / GuangZhou o 12.2%,
 • Szanghaju / ShangHai o 10.3%.

Chińska ruda miedzi z R.D.Kongo

Chiny intensywnie poszukują możliwości zabezpieczenia surowcowego gospodarki. Spółka ZiJin Mining Group Co., Ltd., (紫金矿业集团股份有限公司), jedna z największych państwowych firm wydobywczych (notowana na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen), ogłosiła rozpoczęcie wydobycia rudy miedzi w kopalni Kamoa-Kakula w Demokratycznej Republice Konga. Jeszcze w tym roku, od września do grudnia, do chińskich portów ma stąd dotrzeć 3.8 mln ton tej rudy.

W 2022 roku kopalnia dostarczy do Chin 7.6 mln ton rudy miedzi. Zwartość miedzi w rudzie wydobywanej w kopalni Kamoa-Kakula wynosi od 5.36% do 8.75%. Średnia z innych źródeł dla różnych klas rudy wynosi 2.49%. Kongijska kopalnia zabezpieczy ok. 37% chińskich rezerw rudy miedzi. Rezerwy te na koniec 2020 roku wynosiły 118 mln ton.

Tesla w 90% Made in China

Tesla ShangHai Co., Ltd., (特斯拉(上海)有限公司) informuje, że zgodnie z założeniami, do końca bieżącego roku auta produkowane w Szanghaju powstawać będą w 90% na bazie części wyprodukowanych w Chinach. Obecnie auta Tesla z Szanghaju są Made in China w 80% (wcześniej było to ok. 63%). Do końca roku giga fabryka w Szangahju osiągnie wydajność 450,000 aut rocznie,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii