Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (20/22)

chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(20/22)

Z prac rządu (来自政府工作)
Li KeQiang contra Covid-Hedora

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna fala epidemii Covid-19, a zwłaszcza stanowiące próbę jej powstrzymania lockdowny, którymi objęto w różnym stopniu liczne ośrodki w Chinach, wycisnęły dotkliwe piętno na chińskiej gospodarce. Negatywne efekty polityk antywirusowych uderzyły w gospodarkę znacznie silniej niż się spodziewano. Pojawiły się obawy, że chińska gospodarka ucierpiała tym razem mocniej, niż dwa lata temu.

Przesłanką skłaniającą do wyciagnięcia tak dalekich wniosków jest wzmożona aktywność premiera Li KeQianga 李克强, który w ostatnim czasie, po długim okresie funkcjonowania w cieniu przewodniczącego Xi, wykazuje niezwykłą aktywność. Premier jest w zasadzie w ciągłej podróży po Chinach, gdzie spotyka się z lokalnymi władzami, zwłaszcza z ludźmi odpowiedzialnymi za kwestie gospodarcze w poszczególnych regionach. 25 maja zorganizowano ogólnokrajową konferencję video pod przewodnictwem premiera Li. Tematem konferencji, w której wzięło udział blisko 100 tysięcy (!!!) urzędników i pracowników administracji wszystkich szczebli były działania na rzecz stabilizacji sytuacji ekonomicznej kraju. Zgodnie z informacjami, które dotarły do mediów premier Li bez ogródek przekazał uczestnikom konferencji niepokojące i mało budujące informacje. Dane wskazują, iż negatywne skutki zaburzeń na rynkach najmocniej dotknęły takie dziedziny gospodarki jak produkcja przemysłowa, eksport, inwestycje, konsumpcja. Znacznie wzrosło bezrobocie. Bardzo złe dane zarejestrowano zwłaszcza w kwietniu.

Premier wezwał do podejmowania wszelkich środków dla przywrócenia normalnego funkcjonowania gospodarki i powrotu na ścieżkę jej przyspieszonego rozwoju. Ostrzegł, iż gospodarka Chin znalazła się w krytycznym momencie całorocznego cyklu, stąd potrzeba zdwojonych wysiłków dla nadrobienia zaległości odnotowanych w II kwartale. Szczególny nacisk należy położyć na wzrost zatrudnienia. Premier Li poinformował, że osiągniecie założonego na ten rok wzrostu PKB o 5,5% jest zagrożone i stanowi duże wyzwanie.

W czasie całej konferencji pominięto kwestię strategii „dynamicznego oczyszczania” i „zero Covid”, które są głównym źródłem (oprócz wojny w Ukrainie i jej efektów ubocznych) aktualnych problemów.

Premier Li kierował swoje słowa do szefów administracji i liderów partyjnych działających na wszystkich szczeblach w chińskich miastach, prowincjach, powiatach i gminach. W efekcie tej konferencji do 12 prowincji najbardziej dotkniętych spowolnieniem gospodarczym wysłane zostaną grupy inspekcyjne, których zadaniem będzie zidentyfikowanie lokalnych problemów oraz wprowadzenie zaleceń centrali. Konferencje o podobnym charakterze mają odbyć się na poziomie prowincji, miast, powiatów i gmin z udziałem przedstawicieli władz centralnych.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Przemysł w góe i w dół

Produkcja przemysłowa w okresie styczeń-kwiecień br. wzrosła o 35% r/r. W samym kwietniu spadła jednak o 8,5% r/r.

MouTai rozbudowuje sieć

China KweiChow MouTai Liquor Group Co., Ltd. (中国贵州茅台酒厂(集团)有限责任公司), największy w Chinach producent alkoholu, a zarazem jedna z najwartościowszych spółek na giełdzie, planuje jeszcze w tym roku zainwestowanie 1,587 mld RMB (ok. 1,009 mld PLN) w projekt budowy 30 magazynów i rozlewni alkoholu na terenie całego kraju. Każdy z magazynów będzie mógł pomieścić 36800 ton różnych alkoholi sygnowanych marką MouTai. Projekt ten ma wpłynąć na poprawę dystrybucji słynnych „BaiJiu” tego producenta.

Wiecej na temat MouTai w artykule:

Maotai – “protokolarny trunek” z Guizhou


AirBnB: Bye China

Z dniem 1 lipca kończy swoją chińską przygodę kolejna zagraniczna firma. Po Linkedin, czy Yahoo z rynku chińskiego wycofuje się AirBnB. Operująca na całym świecie korporacja nie „odpuszcza sobie” Chin przez wzgląd na regulacje, czy nowe zasady funkcjonowania firm technologicznych, platform internetowych w Chinach. Powód jest bardziej prozaiczny. Trwające z różnym nasileniem lockdowny i wszelkiego rodzaju ograniczenia dotyczące podróżowania naraziły AirBnB na straty – podobnie jak całą chińska branżę turystyczną. Firma zamyka swoją operację w Chinach z przyczyn czysto ekonomicznych i z obawy, że sytuacja na rynku lokalnym długo jeszcze będzie niestabilna.

Nieruchomości (房地產)
Turbulencje na rynku nieruchomości

Sytuacja na rynku nieruchomości w Chinach jest niejednoznaczna. Z jednej strony sprzedaż liczona w metrach kwadratowych w okresie od początku stycznia do końca kwietnia br. wyniosła ogółem 397 mln m2 – co oznacza spadek o 20,9% r/r. W minionym roku sprzedano ogółem 1.79 mld m2 powierzchni mieszkaniowej. Ale z drugiej strony mamy jednocześnie do czynienia ze zmniejszaniem się najpopularniejszego metrażu pojedynczego mieszkania. Do niedawna największym wzięciem cieszyły się mieszkania o powierzchni 100 m2. Obecnie to 45-60 m2.

Nie mniej jednak spadek sprzedaży przeliczanej na metry kwadratowe jest faktem bezdyskusyjnym. W ostatnich 30 latach rekord sprzedaży w takim przeliczeniu padł w 2018 roku, kiedy to w Chinach sprzedano 1,917 mld m2 powierzchni mieszkalnej. Rynek nieruchomości, jak i inne rynki, przeżywa okresy bessy i hossy. Rynek nieruchomości w Chinach oprócz innych problemów dotyka spadek zaufania potencjalnych nabywców co do idei nabywania mieszkań jako formy inwestycji, ale także do deweloperów, których kondycja finansowa jest niepewna. A jest niepewna, ponieważ spada sprzedaż, a ta spada ponieważ klienci nie mają pewności, wstrzymują się z decyzją o zakupie.

Mieszkania nie są dobrą inwestycją…

Według badania przeprowadzonego przez PuYi Group Wealth Managment (普益集团财富管理) rodziny z chińskiej klasy średniej nie postrzegają nieruchomości jako solidnej formy inwestycji. Aż 66% respondentów uważa, że inwestowanie w rynek nieruchomości w okresie najbliższego roku do nawet 3 lat nie przyniesie dobrych rezultatów. Wśród ankietowanych 57,59% to osoby patrzące pesymistycznie na stan rodzinnych dochodów i wydatków zarówno w tym, jak i przyszłym roku.

Największym zmartwieniem badanych są wydatki związane z edukacją dzieci, z funduszami emerytalnymi oraz wszelkiego rodzaju koszty związane ze zdrowiem.

Motoryzacja (汽车)
Czerwony Sztandar luksusowy

HongQi (红旗), czyli „Czerwony Sztandar”, to jedna z najstarszych chińskich marek samochodowych. Auta pod tą nazwą produkowane są od 1958 roku przez First Automobile Work Group Co., Ltd.  (第一汽车集团公司 (FAW)). Pierwotnie zakład ten specjalizował się w produkcji wielkich limuzyn rządowych, które były niedostępne dla zwykłych obywateli. Nawet tych, których ewentualnie byłoby stać na taki wydatek.

Dziś, jak cały przemysł motoryzacyjny Chin spółka FAW jest nastawiona na tak zwanego „szerokiego klienta”. No może jednak z pewnym ograniczeniem, czy też cechą szczególną. Zainteresowani nabyciem samochodu pod marką „Czerwony Sztandar” muszą dysponować poważniejszymi środkami.

Nowa propozycja koncernu, czyli model HongQi H9+ Excellent Custom Edition (红旗H9+卓越定制版), przedstawiany jest jako luksusowy samochód pod każdym względem szlachetny, wykwintny, idealny…

Zainteresowani mogą wybrać jedną z 6 wersji kolorystycznych limuzyny o długości 5,34 metra, o rozstawie osi 3,26 metra i wysokości 1,49 metra. Auto zostało dosłownie nafaszerowane najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Kierowcę podczas jazdy wspomaga 19-funkcji opartych na 5-kamerach, radarach, sensorach ultradźwiękowych. Sercem maszyny w najmocniejszej wersji jest silnik V6 3,0T o maksymalnej mocy 283 koni mechanicznych z dwusprzęgłową, 7-biegową skrzynią biegów. Samochód wyposażono też we wszystkie systemy bezpieczeństwa, kontroli toru jazdy, monitorowania warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, itd., itp.

W wersji podstawowej HongQi H9+ Excellent Custom Edition można nabyć już za 860 tys. RMB (ok. 546 771 PLN).

Ora Ballet Cat

Rozpoczęto przyjmowanie przedpłat na samochód, który wzbudza nie mniejsze zainteresowanie niż nowy „Czerwony Sztandar”. Jest nim produkowane przez Great Wall Motor Co., Ltd. (长城汽车股份有限公司) auto Ora Ballet Cat (欧拉芭蕾猫). To elektryczny pojazd stworzony dla chińskich entuzjastek motoryzacji. Ora Ballet Cat powstawał z myślą o kobietach, zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności. Dostępne są cztery wersje auta z zasięgiem na jedynym ładowaniu. Ora Ballet Cat mierzy 4 401 mm długości, 1 867 mm szerokości i 1 633 mm wysokości przy rozstawie osi wynoszącym 2 750 mm. Samochód wyposażono w silnik elektryczny o mocy 126 kW, napędzający przednią oś. Dostępne są dwa pakiety akumulatorów, z których większy ma pojemność 59,1 kWh. W wersji a tym pakietemauto ma osiągać zasięg do 500 km

 

 

Od polowy czerwca samochód będzie dostępny w promocyjnych cenach od 193 do 223 tys. RMB (od ok.122 do 142 tys. PLN).

Wsparcie sprzedaży samochodów

Produkcja i sprzedaż samochodów w ciągu ostatnich miesięcy mocno spadła. Dlatego lokalne władze starają się stymulować obie sfery, zwłaszcza sprzedaż. Kolejne samorządy oferują dopłaty do zakupu samochodów NEV (elektryczne, hybrydy, wodorowe). Ostatnio swoje programy stymulujące rynek samochodów osobowych uruchomiło miasta ShenZhen 深圳, prowincja HuBei 湖北 i prowincja ShanDong 山东. W regionach tych dotacje lokalne do pojedynczego auta wynoszą od 6 do 10 tys. RMB (od ok. 3,8 do 6,36 tys. PLN).

Transport (交通运输)
Pomoc liniom lotniczym

Od 21 maja do 20 lipca Ministerstwo Finansów (财政部) wraz z Administracją Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民航总局) udzielać będą pomocy liniom lotniczym borykającym się wciąż z problemami wygenerowanymi przez epidemię z wszystkimi jej konsekwencjami. Obie instytucje pragną by linie lotnicze utrzymywały stabilną ilość regularnych połączeń krajowych.

W przypadku, jeśli dane połączenie przynosi straty, linie otrzymają we wspomnianym okresie subwencję w kwocie 24 tys. RMB (ok. 15 tys. PLN) za każdą godzinę lotu. Warunkiem otrzymania subwencji jest spadek liczby pasażerów korzystających z danego połączenia poniżej 4500 osób tygodniowo.

Technologie  技术
1,165 mln stacji bazowych 5G

Według najnowszych statystyk Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, do końca kwietnia br. Chiny zbudowały 1,165 mln stacji bazowych 5G, stając się pierwszym krajem na świecie, który zbudował sieć 5G na tę skalę. Stacje bazowe 5G stanowiły 16% całkowitej liczby stacji bazowych telefonii komórkowej w Chinach.

Sieć 5G zbudowana została wyłącznie w oparciu o własne, chińskie technologie, a także na bazie sprzętu i urządzeń wyprodukowanych wyłącznie w Chinach. Ze statystyk wynika, że w 2021 roku w Chinach uruchomiono 1,425 mln stacji bazowych 5G, sieci 5G objęły wszystkie obszary miejskie na poziomie prefektury, ponad 98% obszarów miejskich w powiatach i 80% miasteczek, a liczba podłączeń terminali telefonii komórkowej 5G osiągnęła 518 mln gospodarstw domowych. W pierwszym kwartale tego roku liczba nowych stacji bazowych 5G osiągnęła 134 000.

Nauka – Edukacja (教育–科学)
Absolwenci zwolnieni z rat i odsetek

Ministerstwo Edukacji (教育部), Ministerstwo Finansów (财政部), Ludowy Bank Chin (人民银行) oraz Komisja Nadzoru Banków i Ubezpieczeń (银行和保险监督委员会) zadecydowały wspólnie, iż w bieżącym roku zarówno studenci, jak i absolwenci wyższych uczelni zostają zwolnieni z odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych na naukę. Jednocześnie instytucje te postanowiły o wprowadzeniu w roku bieżącym „wakacji” od spłat samego kredytu. Studenci, którzy z powodu turbulencji wywołanych epidemią nie byli w stanie regulować swoich zobowiązań związanych z kredytami na naukę, zostali zwolnieni z wszelkich ewentualnych odsetek przewidzianych umowami. Wszelkie koszty tych ulg i zwolnień ponosić będą banki.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)
Rynek obligacji dla inwestorów zagranicznych

Z dniem 30 czerwca br. wchodzi w życie decyzja Ludowego Banku Chin (中国人民银行), Komisji Papierów Wartościowych Chin (中国证券监督管理委员会) oraz Państwowej Administracji Wymiany Walut Zagranicznych (国家外汇管理局), której szczegóły zawarto w dokumencie pod tytułem „Kwestie związane z dalszym ułatwianiem zagranicznym inwestorom instytucjonalnym inwestowania na chińskim rynku obligacji”《关于进一步便利境外机构投资者投资中国债券市场有关事宜》. Na mocy tej decyzji poszerzony zostaje udział międzynarodowych podmiotów w obrocie papierami dłużnymi o takie kwalifikowane instytucje jak banki centralne, fundusze państwowe, banki komercyjne i fundusze emerytalne. Działania to ma na celu silniejsze niż dotychczas przyciągnięcie kapitału zagranicznego, zachęcenie do zakupu obligacji. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zaangażowanie obcego kapitału na tym rynku sukcesywnie się zmniejszało.

Wartość tutejszego rynku obligacji na koniec kwietnia szacowana była na 138,2 bln RMB (ok. 87,86 bln PLN). To w skali świata drugi co do wartości rynek obligacji po amerykańskim, a przed japońskim. Trudno go ignorować. Od 2016 roku mogą na nim działać inwestorzy zagraniczni. Aktualnie chińskimi obligacjami obraca 1035 instytucji. 86% wszystkich obligacji krajowych jest przedmiotem obrotu na rynku międzybankowym, a pozostała część na tutejszych giełdach.

Społeczeństwo (社会)
Umierajace języki

Według najnowszych badań lingwistycznych w Chinach stwierdzono, iż występuje tu grupa aż 141 języków zanikających. Wśród nich 68 językami posługuje się w całych Chinach mniej niż 10 tys. osób, 48 mniej niż 5 tys.,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii