Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (19/22)

chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(19/22)

Z prac rządu (来自政府工作)
Więcej obszarów dla inwestycji

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) oraz Ministerstwo Handlu (商务部) opublikowały zaktualizowaną listę preferowanych dziedzin działalności dla inwestorów zagranicznych. Zawiera ona 1435 sektorów aktywności gospodarczej (wzrost o 16% w porównaniu do poprzedniej edycji z 2020 roku – wymieniono w niej 1235 sektorów i branż).

Celem publikacji jest przyciągniecie inwestorów zainteresowanych działalnością w takich obszarach jak wysokie technologie, inteligentna produkcja, zaawansowane usługi przemysłowe, „zielona” ekonomia (ochrona środowiska, redukcja emisji CO2), opieka zdrowotna (w tym nad seniorami), sport, edukacja zawodowa i techniczna oraz rewitalizacja i unowocześnianie rolnictwa.

Preferowane będą inwestycje  w centralnych, zachodnich i północno-wschodnich prowincjach Chin. Wybór preferowanych branż i regionów skutkuje uzyskaniem specjalnych przywilejów, jak m.in.: zwolnienie z obciążeń celno-podatkowych dla importowanego sprzętu i maszyn, preferencyjne warunki dzierżawy ziemi, obniżka podatku dochodowego do 15% i inne.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Zero Covid a ekonomia

Najnowsze dane gospodarcze ilustrują poważny wpływ epidemii na kondycję gospodarczą Chin. Zwłaszcza w kwietniu chińska gospodarka znalazła się pod silną presją wygenerowaną przez liczne restrykcje, lockdowny i zatrzymania produkcji w ponad 40 innych miastach/ośrodkach przemysłowych, w tym zwłaszcza w Szanghaju i prowincji JiLin 吉林. Turbulencje spowodowane polityką „zero Covid” uderzyły zarówno w sektor usług, jak i w produkcje przemysłową – a to za sprawą zakłóceń łańcuchów dostaw w każdej niemal branży.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局)

Co z tych danych wynika?

 • Lockdown w kwietniu „zrolował” gospodarkę, choć mocno trzyma się produkcja sektora high-tech.
 • Sprzedaż detaliczna wciąż poniżej poziomu sprzed 2 lat. Nie może się podnieść mimo stymulacji konsumpcji.
 • Efekt lockdownów to również spadek usług.
 • Ważnym problemem staje się bezrobocie w miastach. Po raz pierwszy według oficjalnych danych przekroczyło poziom 6,1%, pokonując znacznie zakładany poziom 5%. Wśród osób w wieku od 16 do 24 lat bezrobocie wynosi 18,2%, wśród osób w wieku od 25 do 59 lat wynosi 5,3%
 • Inflacja wzrosła relatywnie znacznie, aczkolwiek wciąż znajduje się poniżej poziomu zakładanego w tegorocznym planie (3%). Ceny w produkcji wciąż rosną, ale tempo tego wzrostu sukcesywnie spada.
 • Inwestycje rosną, spadek w kwietniu jest oczywisty.
 • Nieruchomości od końca ubiegło roku nie mogą wyjść z zapaści. Czy podejmowane ostatnio różne działania jak ulgi, zachęty dla deweloperów, a zwłaszcza te mające stymulować potencjalnych kupujących pomogą wyjść na prostą – przekonamy się w III kwartale br.
 • Wciąż jasnym punktem na mapie gospodarki chińskiej jest handel zagraniczny a szczególnie eksport, choć wielu zagranicznych komentatorów narzeka, bo nie rośnie ponad kilkanaście procent rok do roku, jak to wcześniej bywało.

Chiny w handlu zagranicznym

Już piaty rok z rzędu Chiny zajmują pierwsze miejsce pod względem największego udziału w globalnym handlu międzynarodowym. W ubiegłym roku udział Chin w światowej wymianie handlowej wyniósł 13,5%.

Rośnie wydobycie węgla

W ciągu czterech miesięcy bieżącego roku wydobycie węgla kamiennego w Chinach rosło w tempie dwucyfrowym: o 10,5% r/r. Aż 80,9% węgla wydobywano ze złóż zlokalizowanych w prowincjach

ShanXi 山西, ShaanXi 陕西, Mongolia Wewnętrzna 内蒙古i XinJiang 新疆. Import węgla w pierwszym kwartale br. spadł o 24,2% r/r, lecz w kwietniu znów wzrósł o 8,4%.

Nieruchomości (房地產)
Reanimacja rynku nieruchomości trwa

Trwają działania mające na celu ożywienie chińskiego rynku nieruchomości. Władze municypalne ponad 70 miast zrewidowały większość wcześniej wprowadzonych ograniczeń dotyczących nabywania mieszkań. Centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行) oraz Komisja Nadzoru Bankowego i Ubezpieczeń Chin (中国银行业保险监督管理委员会) liberalizują politykę kredytową tak względem deweloperów, jak i potencjalnych nabywców. W 103 największych miastach Chin średnie oprocentowanie kredytu udzielanego przez banki na zakup mieszkania z rynku pierwotnego wynosiło w kwietniu br. 5,17%, a na zakup z rynku wtórnego 5,45%, czyli w obu przypadkach o 15 punktów bazowych mniej niż w marcu.

Na poziom oprocentowania kredytów mieszkaniowych wpływ mają trzy czynniki:

 • centralne zalecenia,
 • lokalne wskazania,
 • regulacje miejscowych banków.

Instytucje centralne zachęcają i zalecają obniżanie stóp procentowych. Zalecenie realizowane jest od kilku miesięcy na niższych szczeblach. Obniżana jest wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Obecnie to najwyżej 20-30% (w niektórych regionach nie więcej niż 10%), gdy w zeszłym roku było to 40, a nawet i 50%.

W kwietniu ilość udzielnych kredytów hipotecznych wzrosła w porównaniu z marcem, ale w stosunku do kwietnia minionego roku odnotowuje się znaczący spadek. Sytuacja na chińskim rynku nieruchomości pozostaje wciąż niestabilna. Otwartym pozostaje pytanie, czy działania instytucji finansowych i administracji przywrócą zaufanie inwestorów do rynku nieruchomości, i czy wpłyną na poprawę kondycji deweloperów, którzy borykają się z kłopotami finansowymi.

Ceny mieszkań w kwietniu

W kwietniu, w relacji rok do roku, wciąż spadały ceny mieszkań w 70 największych miastach Chin.

Pomimo ogólnego trendu ceny mieszkań wzrosły w czterech miastach zaliczanych do tzw. pierwszego kręgu. W Pekinie, Szanghaju, Kantonie i ShenZhen ceny nowych mieszkań wzrosły o 3,9% r/r, a tych z drugiej ręki o 2,4% r/r.

W miastach tzw. drugiego kręgu (średnich), nowe mieszkania podrożały o 1,0% r/r, za to te z rynku wtórnego potaniały o 1,0%.

W ośrodkach tzw. trzeciego kręgu (mniejszych) odnotowano wyłącznie spadki: ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły o 1,5% r/r, na wtórnym o 2,5% r/r.

Energetyka  (精力) 
China State Grid wyda 200 mln na R&D

Spółka energetyczna China State Grid Corporation (中国国家电网公司) przeznaczy roku bieżącym na badania i rozwój 200 mln RMB (ok. 131 mln PLN). Wśród przedmiotów badań i rozwoju znajdą się m.in.: optymalne wykorzystanie energii węglowej, źródła nowej energii, czy poprawa efektywności systemu elektroenergetycznego.

Motoryzacja (汽车)
Tesla pracuje na pół gwizdka

19 kwietnia br., za pozwoleniem władz oraz przy zachowaniu reżimu sanitarnego spółka Tesla ShangHai  (特斯拉上海) wznowiła produkcję w swojej szanghajskiej fabryce zwanej przez wzgląd na wielkość „giga-factory”. Po miesiącu zakład osiągnął 45% swoich mocy produkcyjnych. Do pracy wróciło 8000 osób pracujących przez jedną, 12-to godzinną zmianę w tak zwanym „zamkniętym obiegu”. Oznacza to, że pracownicy nie mogą wyjść poza zakład pracy i tam również nocują. Czas zmiany w „zamkniętym obiegu” obejmuje posiłki, które zapewnia firma, jak również przerwy na odpoczynek.

Pracownikom zamkniętym w fabryce bez możliwości swobodnego opuszczania jej zapewniono nie tylko lóżka do spania, nie tylko pełne wyżywienie, ale także rozrywkę po pracy: możliwość korzystania z fitness klubu, sale z karaoke, czy miejsca z grami video i stołami do gry w karty.

Co więcej, biorąc pod uwagę niedogodności wynikające z pracy w „zamkniętym obiegu”, zarząd Tesla ShangHai zdecydował, by wypłacać pracownikom produkcyjnym fabryki w Szanghaju dodatek w wysokości 300 RMB (ok. 196 PLN) za każdy dzień pracy w tych nietypowych warunkach. W dni wolne od pracy dodatek ten wynosi 100 RMB (ok. 65,50 PLN).

CATL i certyfikat bezpieczeństwa baterii

Spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znana szerzej jako CATL uzyskała pierwszy na świecie certyfikat Unii Europejskiej Nr.R100.03. potwierdzający bezpieczeństwo produkowanych przez siebie baterii zasilających do samochodów elektrycznych.

Regulacje dotyczące bezpieczeństwa baterii do samochodów elektrycznych wchodzą w życie w Unii Europejskiej od 1 września br. Certyfikat został wydany przez niemieckie ministerstwo transportu. To kolejny krok pozwalający CATL uzyskać pozycję niekwestionowanego lidera na europejskim rynku baterii samochodowych. Spółka posiada już fabrykę w Europie, w Niemczech. Trwa poszukiwanie lokalizacji kolejnego zakładu produkcyjnego. Jak i w poprzednim przypadku bierze się (?) pod uwagę lokalizację w Polsce. Mamy konkurencję ze strony Niemiec, Czech i Węgier.

Transport (交通运输)
Nowy chiński śmigłowiec

Pomyślnie zakończył się pierwszy testowy lot nowego chińskiego śmigłowca AC313A. Maszyna ta została skonstruowana przez China Aviation Industry Group Co., Ltd. (中国航空工业集团有限公司).

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli spółki maszyna ma udźwig 13,8 tony, a to dzięki silnikowi o wysokiej mocy (większej o 10% od innych maszyn tego typu), który jednocześnie charakteryzuje się relatywnie niskim zużyciem paliwa. Śmigłowiec może wykonywać loty na wysokości do 4500 metrów, przy zasięgu do 600 km. AC313A jest wielozadaniową maszyną przeznaczoną do pracy w służbach ratownictwa lotniczego (m.in. medycznego, wodnego, przeciwpożarowego), w misjach poszukiwawczych, jako środek transportu materiałów i pracowników linii energetycznych, czy platform wiertniczych we wszystkich warunkach pogodowych. Do 2025 roku śmigłowiec ma uzyskać wszystkie niezbędne certyfikaty lotnicze krajowe i zagraniczne. Według konstruktorów wyposażony on jest w najnowsze rozwiązania technologiczne dla tego typu maszyn.

AC313A  jest kolejnym przykładem uniezależniania się chińskiego rynku lotniczego od zagranicznych dostawców, zachodnich, jak i rosyjskich.

Tunel pod Jangcy

Wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia uzyskał projekt budowy tunelu HaiTai pod największą rzeką Chin, czyli Jangcy (ChangJiang / 长江). Tunel o długości 11,2 km połączy NanTong HaiMen 南通海门 na północnym brzegu rzeki z SuZhou TaiCang  苏州太仓 na jej brzegu południowym, w odległości 80 km od ujścia. Rozpoczęcie budowy planowane jest przed końcem bieżącego roku. Prace trwać mają 72 miesiące.

Kontenerowce dla Evergreen

Stocznia HuDong ZhongHua (沪东中华造船) będąca częścią China State Shipbuilding Corporation (中国船舶集团有限公司) zwodowała w kwietniu dwie nowe jednostki. To kontenerowce dla armatora Evergreen Marine z Tajwanu. Każdy z nich posiada ładowność 23 992 TEU. Obie jednostki mierzą 399,99 metrów długości i 61,5 metra szerokości.  Tajwański armator planuje wprowadzenie do swojej floty w sumie 18 kontenerowców z tej serii. Są to największe kontenerowce świata. China State Shipbuilding Corporation otrzymała już zamówienie na 8 jednostek, 6 pierwszych jednostek (które już pływają po morzach i oceanach świata) wybudowanych zostanie przez stocznie koreańskie.

Do statku z tej serii, a konkretnie do Ever Ace od sierpnia 2021 roku należy rekord w ilości kontenerów załadowanych na jeden statek. Ever Ace przewiózł wówczas łącznie 21 710 TEU na trasie z Yantian w Chinach do Europy.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)
RMB umacnia się

20 maja RMB przestał słabnąc w stosunku do amerykańskiego dolara. Trend taki utrzymywał się przez ponad dwa tygodnie. Co ciekawe zaledwie w ciągu tego jednego dnia waluta chińska umocniła się wobec USD najsilniej od 17 lat. Zmiana trendu wystąpiła pomimo trwających lockdownów w kilkudziesięciu miastach i regionach chin, pomimo utrzymującej się niepewności, pomimo mało optymistycznych sygnałów z rynku. RMB zakończyło dzień na poziomie 6,6740 do 1 USD. A oscylowało już na granicy 6,9 RMB / 1 USD. Interwencja banku centralnego była szybka i efektywna.

Stopy w dół. Nie wszystkie

Centralny Bank Ludowy Chin zadecydował o obniżeniu pięcioletniej stopy procentowej LPR. Z poziomu 4,60%, na którym utrzymywała się przez ostatnie 4 miesiące, obcięto ją do 4,45%. Jednocześnie Bank Ludowy pozostawił bez zmian swoją główną stopę procentową (roczną stopę LPR), która od stycznia br. pozostaje na poziomie 3,70% (poprzednio 3,80%).

Niewątpliwe jest to ruch mający na celu ożywienie rynku nieruchomości – może zwiększyć popyt na kredyty mieszkaniowe, a co za tym idzie pobudzić popyt w branży budowlanej.

Społeczeństwo (社会)
Blokada zagranicznych SMS

Operatorzy telekomunikacyjni w takich prowincjach jak m.in. HeNan 河南, JiangXi 江西, LiaoNing 辽宁, GuiZhou 贵州, czy ZheJiang 浙江 podjęli decyzję o zablokowaniu odbioru przez abonentów wiadomości tekstowych SMS i automatycznych rozmów telefonicznych z zagranicznych numerów. Decyzje uzasadniono rosnącą liczbą fałszywych ofert finansowych i wprowadzających w błąd reklam docierających do chińskich użytkowników telefonów spoza granic kraju. Blokadę można usunąć częściowo, lub w całości po zgłoszeniu takiej woli u operatora danej sieci.

Mieszkania dla wielodzietnych rodzin

HangZhou 杭州, stolica prowincji ZheJiang 浙江, idzie w ślady ponad 15 chińskich miast, w których rodziny z trójką dzieci mając już jedno mieszkanie, będą mogły kupić drugie. Z rynku wtórnego, albo pierwotnego. Co więcej rodzina z trójką dzieci może wziąć udział w loterii na zakup mieszkania po preferencyjnej cenie i na specjalnych warunkach.

Poszukiwana, poszukiwany

Ministerstwo Zasobów Osobowych i Bezpieczeństwa Socjalnego (人力资源和社会保障) ogłosiło listę 100 najbardziej poszukiwanych specjalistów/zawodów w I kwartale br.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii