Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (15/22)

chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(15/22)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
I kwartał 2022 – dane

Wyniki I kwartale br. gospodarka Chin wzrosła o 4,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (r/r). Co ciekawe: o tyle samo w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba zasiewów w Państwie środka. Jeśli nie nastąpią żadne niespodziewane okoliczności (przede wszystkim zdarzenia naturalne jak susze, powodzie, gradobicia) żniwa wiosenne zapowiadają się dobrze (w Chinach zbiory maja miejsce dwa razy do roku).

Wartość dodana przedsiębiorstw przemysłowych poszła w górę o 6,5% r/r. W tej kategorii liderami są firmy produkujące maszyny i urządzenia wysokiej jakości (+14,2% r/r) oraz maszyny dla kopalni (+10,7% r/r). Wzrost wartości przedsiębiorstw przemysłowych w podziale na formę własności kształtował się w I kw. następująco:

 • przedsiębiorstwa państwowe wzrost o 5,0%,
 • spółki akcyjne o 7,8%,
 • przedsiębiorstwa prywatne o 7,6% i
 • przedsiębiorstwa zagraniczne o 2,1%.

Branża usług w I kw. powiększyła się o 2,5% r/r. Wartość branży szeroko pojętych usług informatycznych i komunikacyjnych/internetowych wzrosła o 10,8% r/r.

Wzrosła wielkość sprzedaży detalicznej o 3,3% r/r, w tym żywności o 9,3% r/r, a artykułów pierwszej potrzeby o 6,6% r/r. Szybki wzrost odnotowały wyroby jubilerskie: + 7,6% r/r. Na wysokim poziomie trzyma się sprzedaż internetowa. Ta wzrosła w I kw. o 6,6% r/r.

W ciągu I kw. wzrosły inwestycje – o 9,3% r/r. W zakresie infrastruktury o 8,5% r/r, a w produkcji aż o 15,6% (!). Natomiast niewiele wzrosły inwestycje w nieruchomościach – o 0,7% r/r. W tym roku raczej nie osiągną poziomu dwucyfrowego (jak to miało miejsce wcześniej), mimo stymulacji tego rynku ze strony władz.

Handel zagraniczny wciąż jest mocnym punktem chińskiej gospodarki. W I kw. br. wzrósł o 10,7% r/r:

 • export o 13,4% r/r,
 • import o 7,5%. r/r.

Inflacja trzymana była w ryzach i od stycznia do marca średnio zwiększyła się tylko o 1,1% r/r. Najbardziej wzrosły ceny transportu i komunikacji (o 5,5%), koszty edukacji i kultury (o 2,6%), a także opieki medycznej (również o 2,6%). Spadły ceny żywności (o 1,3% r/r), a to głównie dzięki spadkowi ceny wieprzowiny (najważniejszego mięsa w tut. kuchni) (o 41,8% r/r). W tym samym okresie w górę poszły ceny warzyw – o 3,7% r/r.

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w przemyśle (PPI -工业生产者价格指数) wzrósł w I kw. br. o 8,7% r/r.

Bezrobocie w miastach za wspomniany okres przekroczyło 5% (+5,5% r/r), co jest niepokojącym wynikiem.

Wzrósł poziom średniego dochodu rozporządzalnego na mieszkańca. Średnia krajowa osiągnęła kwotę 10 345 RMB (ok. 6 854 PLN) – więcej o 6,3% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W miastach średni dochód rozporządzalny wyniósł 13 832 RMB (ok. 9 166 PLN) – wzrost o 5,4% r/r, na wsi 5 778 RMB (ok. 3 829 PLN) – wzrost o 7% r/r. Różnica dochodów pomiędzy miastem, a wsią wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie (proporcja w I kw. br. wynosi 1/2,39).

Wyniki I kw. br. mówią o stabilnej sytuacji gospodarczej mimo wielu problemów i przeciwności. Wiadomo, że już w II kwartale wystąpi więcej czynników negatywnych (choćby z postaci marcowo-kwietniowej fali koronawirusa skutkującej zachwianiem łańcuchów dostaw).

Całkowita wartość produkcji w obszarze Greater Bay Area (粤港澳大湾区) w 2021 roku wyniosła 12,6 bln RMB (ok. 8,35 bln PLN). W rejonie tym zlokalizowanych jest 25 przedsiębiorstw z listy 500 największych firm świata.

Rozwój farmaceutyki w Szanghaju

Władze Szanghaju planują, iż do 2025 roku działać tu będą co najmniej 4 przedsiębiorstwa farmaceutyczne, z których każde osiągnie roczne dochody ze sprzedaży leków o wartości ponad 10 mld RMB (ok. 6,3 mld PLN). Mają tu też działać co najmniej 3 nowe firmy spośród 50 największych globalnie producentów sprzętu medycznego. Co najmniej 25 spółek farmaceutycznych i produkujących sprzęt medyczny w Szanghaju powinno wejść na giełdy. Aktualnie 38 spółek farmaceutycznych i biologicznych zarejestrowanych w Szanghaju, a notowanych na tut. giełdzie osiągnęło w sumie wartość rynkową przekraczającą 560 mld RMB (ok. 371,2 mld PLN).

Do 2025 roku Szanghaj stanie się głównym ośrodkiem światowej klasy klastrów przemysłu biofarmaceutycznego o wartości ponad 1 biliona RMB.

CATL – zyski rosną

Największy na świecie producent baterii elektrycznych do samochodów, NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znany powszechnie jako CATL, poinformował w swoim raporcie finansowym, że w 2021 roku osiągnął zyski netto w wysokości 15,93 mld RMB (ok. 10,6 mld PLN). To wzrost o 185,34% r/r. Dochody spółki wzrosły w tym samym czasie o 159,06% r/r.

Produkcja i sprzedaż alkoholu

W I kwartale br. produkcja alkoholu w Chinach wzrosła o 4,7% r/r. W tym czasie produkcja piwa spadła o 1,5% r/r, natomiast wina aż o 31,1% r/r (!). Za to sprzedaż wszystkich alkoholi wzrosła:

 • alkoholi mocnych o 9.3% r/r,
 • wina i piwa o 11,8% r/r.

W marcu wzrosła wyłącznie produkcja alkoholi mocnych (głównie baijiu): o 4,2% r/r. Produkcja piwa spadła o 10,3% r/r, a wina o 12,7%.

Rusza 666 firm z Szanghaju

Mimo obostrzeń sanitarnych uzasadnianych epidemią koronawirusa, a pod wpływem nacisku ze strony biznesu i opinii publicznej, władze Szanghaju wyraziły zgodę na ponowne uruchomienie produkcji i pracy biurowej w największych 666 przedsiębiorstwach zlokalizowanych w metropolii. Zezwolenie to zostało obudowane wieloma zasadami i wymogami dotyczącymi zaostrzonego reżimu sanitarnego (m.in. dezynfekcja zakładu dwa razy dziennie, także dwa razy dziennie testy załogi, maseczki, dystans, rękawiczki, pomieszczenia dla osób objętych kwarantanną, izolatoria, przeorganizowane punkty pierwszej pomocy, itd., itp.).

Praca firm, którym umożliwiono ją, musi odbywać się w systemie „closed-loop”, lub „semi closed-loop”: pracownicy nie mogą opuszczać przedsiębiorstwa oprócz nagłych przypadków. Zakład musi zapewnić wyżywienie i miejsca do spania.

Energetyka (能量学)
Nowe reaktory atomowe

Rada Państwa (国务院) zatwierdziła plan budowy kolejnych rektorów atomowych trzeciej generacji. Powstanie ich 6, lub 8 – w zależności od uwarunkowań, których nie określono w komunikacie. Zatwierdzono natomiast ich lokalizacje:

 • w prowincji ZheJiang 浙江 – projekt SanMen 三门,
 • w prowincji ShanDong山东 – projekt HaiYang 海阳oraz
 • w prowincji GuangDong 广东 – projekt LuFeng 陆丰.

Koszt planowanych inwestycji to od 120 do 180 mld RMB (od ok. 79,5 do ok. 106,3 mld PLN).

Rząd zakłada, że do 2030 roku 8% całego zapotrzebowania energetycznego kraju będzie zaspakajane energią z elektrowni atomowych.

Rośnie limit wydobycia węgla

Rząd Chin zwiększył limit wydobycia węgla na rok 2022 o 300 mln ton. Decyzję uzasadniano zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, zmniejszającym się importem węgla, niepewnością rozwoju sytuacji w wyniku wojny na Ukrainie. Władze zaznaczają, że energia jest dla Chin kwestią kluczową, wymaga planowania z wyprzedzeniem, Chiny muszą zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną, bo to warunek bezpieczeństwa kraju. Pekin podkreśla jednocześnie, że nie rezygnuje z osiągnięcia wyznaczonych celów klimatycznych. Do 2060 roku Chiny staną się państwem zeroemisyjnym. Dziś jednak węgiel jest podstawowym surowcem wytwarzania energii elektrycznej w Państwie Środka – z niego wytwarza się około 60% energii elektrycznej w całym kraju.

W ubiegłym roku w Chinach wydobyto 4,07 mld ton węgla. W Polsce ok. 55 mln ton.

Motoryzacja (汽车)
Tesla uruchamia produkcję po przerwie

Po trzech tygodniach przerwy spowodowanej lockdownem 20 kwietnia br. rozpoczęto ponowne uruchamianie produkcji w gigafabryce spółki Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司). Według zarządu spółki zakłady potrzebują ok czterech dób, by osiągnąć pełną zdolność produkcyjną na jedną zmianę. Zapasy części zgromadzone w magazynach gigafabryki wystarczą na 6 dni pracy, ale ok. 100 kluczowych kooperantów zadeklarowało przywrócenie swojej produkcji. Do pracy w fabryce Tesli powróciło blisko 8 000 zatrudnionych. Wszyscy oni pracować muszą w systemie zamkniętym (closed-loop), bez możliwości opuszczania zakładu i przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Gigafabryka Tesli w Szanghaju stanowi 51,7% globalnych mocy produkcyjnych całej korporacji. W ubiegłym roku wyprodukowała 484 130 samochodów elektrycznych, z czego wyeksportowano 160 000 aut. Głównie do Europy i Azji.

Technologie (技术)
Nowy smartfon XiaoMi

21 kwietnia br. firma XiaoMi (小米) zaprezentowała swój najnowszy smartfon CIVI 1S.

Nowy aparat jest smukły i lekki: ma 6,98 mm grubości i waży 166 g. Opalizująca obudowa o lekkim połysku otacza ekran wąską ramką, w której znajduje się obiektyw aparatu do selfie.

XiaoMi CIVI 1S posiada wyświetlacz OLED o przekątnej 6,55 cala, rozdzielczości Full HD+ i jasności 950 nitów. Telefon ten jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 778G Plus z pamięcią operacyjną 8 lub 12 GB oraz pamięcią wewnętrzną 128 lub 256 GB. Bateria o pojemności 4500 mAh z 55-watowym ładowaniem. Aparaty fotograficzne: przód 32 Mpx do selfie, tył – główny 64 Mpx, szerokokątny 8 Mpx, oraz do zdjęć makro 2 Mpx.

XiaoMi reklamuje CIVI 1S jako “najpiękniejszy smartfon” dostępny na rynku. Mieniąca się kolorami obudowa, lekkość i smukłość faktycznie wyróżnia go na tle innych telefonów.

XiaoMi twierdzi, że w modelu CIVI 1S dokonano pięciu zmian technologicznych, które sprawiają, że jest on o 27% sprawniejszy w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

W zależności od konfiguracji model ten sprzedawany jest w cenach:

 • 8+128 GB: 2 299 RMB (ok. 1 523 PLN);
 • 8+256 GB: 2 599 RMB (ok. 1 722 PLN) oraz
 • 12+256 GB: 2 899 RMB (ok. 1 921 PLN).

Nauka – Edukacja (教育–科学)
Najlepsze uczelnie Chin

Wśród 590 chińskich uniwersytetów najlepszymi w roku 2022 uznano:

  1. TsingHua University (清华大学) – Pekin
  2. Peking University (北京大学) – Pekin
  3. JiaoTong University (交通大学) – Szanghaj
  4. ZheJiang University (浙江大学) – HangZhou
  5. FuDan University (复旦大学) – Szanghaj
  6. Nanjing University (南京大学) – NanTong
  7. China University of Science and Technology (中国科学技术大学) – prowincja AnHui
  8. HuaZhong University of Science and Technology (华中科技大学) – prowincja HuBei
  9. WuHan University (武汉大学) prowincja HuBei
  10. Xi’An JaoTong University (西安交通大学) – prowincja ShanXi.

Obowiązek szkolny

95,4% wszystkich dzieci w wieku szkolnym objęto już obowiązkowym nauczaniem. 91,4% z nich kontynuuje naukę w szkole średniej (gimnazjum).

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)
Stopy bez zmian

Ku zaskoczeniu wielu analityków centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行), w kwietniu br. pozostawił referencyjne stopy procentowe (LPR) bez zmian: roczną 3,7% i pięcioletnią 4,6%. To już trzeci kolejny miesiąc bez zmian stóp. W tym samym czasie Ludowy Bank Chin obniżył poziom obowiązkowych rezerw banków o 0,25 punkta procentowego.

Pomoc spółkom

2 060 spółek notowanych na giełdach w Szanghaju ShenZhen skorzystało w ubiegłym roku z rządowego programu pomocy w walce ze skutkami epidemii. Wartość tej pomocy przekroczyła 125,5 mld RMB (ok. 83,178 mld PLN).

Rekorodwe wzrosty zysków

Rekordowe zyski nadal odnotowują spółki produkujące surowce i materiały do produkcji baterii elektrycznych. Wstępne wyniki finansowe za I kwartał br. wskazują, że tym razem największy wzrost odnotowała spółka SiChuan YaHua Industrial Group Co., Ltd. (四川雅化实业集团股份有限公司): o 1 053,67% r/r. 79 spółek z tego sektora notowanych na giełdach odnotowało średni wzrost zysków o 400~600%.

Nowa giełda rośnie

15 kwietnia br. wartość rynkowa 90 spółek notowanych na giełdzie Beijing Stock Exchange (北京证券交易所) wynosiła 182,93 mld RMB (ok. 121,25 mld PLN). Giełda funkcjonuje od 15 listopada 2021 roku. Rachunki na niej otworzyło 4,97 mln inwestorów indywidulanych i instytucjonalnych. Giełda jest dedykowana dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dochody i wydatki budżetu

Ministerstwo Finansów (财政部) podało, że w I kwartale br. dochody budżetu centralnego wzrosły o 8,6% r/r,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii