Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (14/22)

chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(14/22)

Z prac Rządu (来自政府工作)
Absolwenci na wieś

Każdego roku 10.000 absolwentów szkół wyższych kształcących przyszłych nauczycieli kierowanych będzie do pracy na wsiach i w ubogich rejonach kraju. Głównie w regionach centralnych i zachodnich Państwa Środka. Ministerstwo Edukacji (教育部) zapowiada, że osobom, które zdecydują się na pracę w tych regionach zagwarantuje zwolnienie z ewentualnych opłat za studia (pożyczki studenckie, opłaty związane z zakwaterowaniem w kampusie i wyżywieniem w okresie studiów, etc.), a w miejscu pracy weźmie na siebie koszty wynajmu mieszkania, a także dopłaci do kosztów utrzymania.

Nowe uczelnie do 2025

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) razem z Ministerstwem Edukacji (教育部) planują w latach 2022 – 2025 utworzenie i budowę 50 nowych szkół wyższych i uniwersytetów. Każdy taki projekt może liczyć na dofinasowanie z budżetu centralnego w wysokości 100 mln RMB (ok. 67,160 mln PLN).

Opieka medyczne dzieci

Państwowa Komisji Zdrowia (国家卫生健康委员会) planuje aby do 2030 roku na każde 1.000 chińskich dzieci przypadało statystycznie 1,12 lekarza pediatry i 3,17 łóżek szpitalnych na oddziałach dziecięcych. Komisja zakłada również, iż systematyczną opieką medyczną do tego czasu zostanie objętych 90% kobiet w ciąży. Poza tym 90% dzieci w wieku szkolnym będzie podlegać obowiązkowym szczepieniom. Taki sam procent dzieci zostanie objętych badaniami wzroku, przy czym tymi badaniami będą również objęte dzieci w wieku przedszkolnym.

Jednolity rynek wewnętrzny

Komitet Centralny KPCh (中国共产党中央党) i Rada Państwa (国务院) opublikowały dokument pod tytułem „Opinie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i Rady Państwa na temat przyspieszenia budowy jednolitego rynku krajowego” (中共中央 国务院关于加快建设全国统一大市场的意见). Dokument ten zwraca uwagę na konieczność ujednolicenia systemów, zasad, standardów funkcjonowania rynków prowincjonalnych i regionalnych celem umożliwienia ich wzajemnego otwarcia, zapewnienia warunków dla uczciwej i równoprawnej konkurencji oraz swobodnego przepływu produktów, usług na jednakowych dla wszystkich stron warunkach. Tak ukształtowany wielki wewnętrzny będzie stanowił znaczną przewagę, która pozwoli zapewnić rozwój wysokiej jakości gospodarki.

W pierwszym etapie proces ujednolicenia rynków zostanie przeprowadzony w czterech regionach, które już w tej chwili stanowią główne ośrodki rozwoju Chin. A są to: BeiJing – TianJin – HeBei (同意京津冀地区), Delta Rzeki ChangJiang/Jangcy (长三角地区), ChengDu – ChongQing (成渝地区) oraz GuangDong – XiangGang (HongKong) – AoMen (Makao), czyli Greater Bay Area (粤港澳大湾区). Projekt ten zakłada zniesienie barier oraz scalenie ekonomiczne prowincji, których przedsiębiorstwa w wielu aspektach współpracują wypracują już dziś ze sobą. Rozwiązania sprawdzone w tych 4 ogromnych ośrodkach będą sukcesywnie wprowadzane w innych częściach kraju. Państwo Środka chce wzorem Unii Europejskiej budować jeden wspólny rynek rządzący się tymi samymi prawami. Dotychczas każda prowincja miała w tym zakresie swoje specyficzne uregulowania.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Inflacja 1,5%

Rosnące ceny surowców a także pojawiające się nowe ogniska epidemiczne skutkujące różnego rodzaju ograniczeniami i lockdownami spowodowały, że w marcu inflacja (CPI – 居民消费价格指数) wzrosła do poziomu 1,5% w odniesieniu rok do roku (r/r). To o 0,6% więcej niż w lutym br.

Mocno wzrosły ceny warzyw (+ 17,2% r/r), ale spadły ceny mięsa (- 24,8% r/r), a szczególnie wieprzowiny (- 41,4% r/r).

PPI 8,3%

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w przemyśle (PPI -工业生产者价格指数) wzrósł w marcu o 8,3% r/r, ale to oznacza spadek o 0,5% w stosunku do lutego (8,8% r/r). Indeks ten osiągnął poziom z czerwca 2021 roku. Na 40 najważniejszych dziedzin przemysłu w Chinach, w 37 ceny producentów PPI wzrosły. Najmocniej zwyżkowały ceny węgla (o 53,9%), ropy naftowej i gazu (o 47,4%), przetwórstwa metali nieżelaznych (o 18,3% r/r) oraz surowców i wyrobów chemicznych (o 15,7%). Ceny produkcji energii elektrycznej zwiększyły się o 8,7% r/r. Wedle wstępnych wyliczeń PKB Chin w I kwartale br. wzrósł o 4,8% r/r. Marcowa fala epidemii koronawirusa wycisnęła na wzroście swoje piętno. Cel na ten rok to wzrost gospodarki o 5,5%. Już wiadomo, że nie będzie to łatwe do osiągniecia.

Dla porównania: w marcu PPI w Polsce “wystrzelił” do poziomu ponad 20%. W Niemczech i Czechach nawet do 30%. I znów Europa przeżywa z przesunięciem czasowym to wszystko, czego doswiadczyły Chiny. Od dwóch lat nie wyciąga sie z tego faktu zadnych wniosków.

Najwyższe powiatowe PKB

10 powiatów chińskich o największym odnotowanym wzrście PKB w 2021 roku to:

 • KunShan 昆山,
 • JiangYin 江阴,
 • ZhangJiaGang 张家港,
 • JinJiang 晋江,
 • ChangShu 常熟,
 • CiXi 慈溪,
 • YiXing 宜兴,
 • ChangSha 长沙县,
 • ShenMu 神木oraz
 • YiWu 义乌.

KunShan z PKB o wartości 474,806 mld RMB (ok. 319,310 mld PLN) znalazł się już po raz 18 z rzędu na pierwszym miejscu. Na liście dominują powiatu ze wschodnich prowincji JiangSu 江苏 oraz ZheJiang 浙江.

Handel zagraniczny w marcu

Dane Generalnej Administracji Ceł Chin (中国海关总署) wskazują, że handel zagraniczny w pierwszym kwartale br. zwiększył się w Chinach o 10,7% r/r. W tym:

 • eksport o 13,4% r/r
 • import o 7,5% r/r.

Jest to siódmy kwartał wzrostów z rzędu. Tu z wykonaniem planu rocznego nie powinno być problemów.

Kraje Azji Południowowschodniej (ASEAN) ponownie są największym partnerem handlowym Chin. Utraciły pierwsze miejsce w IV kw. 2021 roku na rzecz Unii Europejskiej. Z początkiem bieżącego roku Unia wróciła na swoje od dawana zajmowane miejsce drugie. Stany Zjednoczone niezmiennie od wielu kwartałów zajmują miejsce trzecie.

Nie zmienia się udział w handlu zagranicznym przedsiębiorstw według struktury własności. Za 48% wymiany handlowej z zagranicą odpowiadają w Chinach firmy prywatne. Dominującymi produktami eksportowymi są wciąż i urządzenia elektryczne (58,4% całego eksportu). Rośnie znacznie eksport paneli fotowoltaicznych (o 100,8% r/r), pojazdów i części do nich (o 83,4% r/r) oraz baterii do samochodów elektrycznych (o 53,7%r/r).

W imporcie oprócz surowców dominują maszyny, urządzenia elektryczne (40,8% wartości całego importu) oraz komponenty elektroniczne – obwody scalone, półprzewodniki, chipy, sprzęt do automatycznego przetwarzania danych. O 4,1% w I kw. br. wzrósł import produktów rolnych.

W marcu obroty handlowe Chin z Rosją zwiększyły się o 12,76% r/r. Ale to mniejsza dynamika wzrostu niż ta odnotowana w lutym, kiedy wymiana powiększyła się o 25,7% r/r. Chiński eksport do Rosji spadł w marcu br. o 7,7% r/r.

Inwestycje zagraniczne w Chinach

Inwestorzy zagraniczni wciąż widzą w Państwie Środka duże możliwości. W I kw. br. zagraniczne firmy zainwestowały w różne projekty w Chinach 59,62 mld USD (ok. 255,65 mld PLN). To wzrost o 31,7% r/r.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród inwestorów zagranicznych projekty związane z wysokimi technologiami oraz inteligentną produkcją (smart production).

Ponad 60% inwestycji zagranicznych trafiło w I kw. br. do centralnych regionów kraju.

Zmiany w kadrach firm państwowych

Komisja Nadzoru i Administracji Aktywami Państwowymi Chin (国有资产监督管理委员会) dokonała wielu zmian kadrowych na stanowiskach kierowniczych w 16 przedsiębiorstwach państwowych, dla których rząd centralny jest organem założycielskim. W sumie w ramach jednej decyzji dokonano 32 zmian głównie w spółkach surowcowych oraz technologicznych. Pogłębianie reform zaczyna się od zmian kadrowych.

Chengu na pomoc firmom

ChengDu 成都,

stolica południowo-zachodniej prowincji SiChuan 四川, przyjęło obszerny pakiet 30 form pomocy dla przedsiębiorstw (produkcyjnych, handlowych, usługowych). Przewiduje on m.in.:

 • średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa będą zwolnione z opłat za wynajęcie lokali od 3 (wszystkie bez wyjątku) do 6 miesięcy (tam, gdzie wystąpiły przypadki zakażeń wirusem), a dodatkowo, w zależności od osiąganych zysków (od 1 mln do 3 mln RMB, czyli od ok. 672,6 tys. do 2,017 mln PLN) będą objęte obniżoną stawką podatku dochodowego od 12,5% w górę (z obowiązującego dolnego progu 25%);
 • średnie i małe przedsiębiorstwa, które rocznie zainwestują w aktywa stałe więcej niż 500 000 RMB (ok. 336 293 PLN) lub ponad 200 000 RMB w informatyzację (ok. 134 531 PLN) otrzymają subwencję w wysokości 1,2 mln RMB (ok. 807 155 PLN). Zapowiedziano także ogłoszenie konkursu dla tych przedsiębiorstw. Te, które w wyniku konkursu uzyskają tytuł krajowego wzorcowego przedsiębiorstwa “jedyny mistrz”, tudzież których produkt uzyska tytuł “jedyny mistrz”, otrzymają nagrodę w wysokości 1 mln RMB (ok. 672 625 PLN);
 • przedsiębiorstwa przemysłowe, których roczny dochód po raz pierwszy przekroczy 1 mld RMB, 3 mld RMB, 5 mld RMB, czy 10 mld RMB (odpowiednio ok. 672 625 mln PLN, 2,01mld PLN, 3,363 mld PLN, 6,726 mld PLN) otrzymają nagrodę w wysokości 200 tys. RMB, 300 tys. RMB, 500 tys. RMB, lub 1 mln RMB (odpowiednio ok. 134 527 PLN, 201 782 PLN, 336 304 PLN, 672 625 PLN);
 • podobne kwoty subwencji są przeznaczone również dla kwalifikowanych przedsiębiorstw usługowych, sprzedaży hurtowej i detalicznej, małych restauracji, firm kurierskich czy turystycznych. Z tym, że górna ich granica została w tym przypadku podwyższona do 3 mln RMB (ok. 2,01mln PLN);
 • średnie, małe i mikro zakłady produkcyjne będą mogły opóźnić płatności podatków czy innych należności dla skarbu państwa o 6 miesięcy;
 • dla inwestorów zagranicznych, którzy zainwestują w ChengDu powyżej 50 mln USD (ok. 214,05 mln PLN) przewidziana jest subwencja w wysokości 2% całkowitego zarejestrowanego kapitału. Maksymalnie 10 mln RMB (ok. 6,72 mln PLN);
 • przedsiębiorstwa krajowe, które zainwestują w priorytetowe dziedziny przemysłu czy informatyki więcej niż 100 mln RMB (ok. 67,7 mln PLN) i rozpoczną budowę zakładu w ciągu roku, otrzymają 5 mln RMB (ok. 3,36 mln PLN) wsparcia.

Pakiet pomocowy zawiera wiele różnych rozwiązań. To wsparcie obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Technologie (技术)
Nowe licencje dla gier. Po 9 miesiącach przerwy

Po 9 miesiącach przerwy w udzielaniu nowych licencji Państwowa Administracja Prasy i Publikacji (国家新闻出版署) oraz Centralny Wydział Propagandy KC KPCh (中央宣传部) zatwierdziły listę 45 gier internetowych zezwalając na ich dystrybucję i upowszechnienie. Żadna z licencjonowanych gier nie należy do liderów sektora gamingu, czyli Tencenta (腾讯), czy NetEase (网易).

Przed przerwą wspomniane organy zatwierdzały ok. 80 gier miesięcznie. Od dłuższego czasu wzmacniają one nadzór nad branżą, szczególnie jeśli chodzi o korzystanie z gier przez nieletnich. Procedury rejestracyjne gier są coraz bardziej złożone i ulegają stopniowemu zaostrzaniu. W 2021 roku dochody z gier opracowanych w kraju wrosły o 6,5% r/r do 255,8 mld RMB (ok. 171,9 mld PLN). Szybciej rosną dochody z krajowych gier rozpowszechnianych na rynkach zagranicznych – w ubiegłym roku o 16,6% w porównaniu z rokiem 2020.

Kontrole algorytmów

Rozpoczęta w ubiegłym roku akcja porządkowania sektora technologicznego ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania platform internetowych (ekonomia platform) trwa. Państwowa Administracja Cyberprzestrzeni Chin (中国国家互联网信息办公室) zapowiedziała kolejne kontrole w największych firmach BigTech, które są właścicielami „platform internetowych o dużym zasięgu i wpływie społecznym”. Kontrole te prowadzone będą po kątem wykorzystywania algorytmów w funkcjonowaniu platform. Kontrolerzy sprawdzą, czy stosowane algorytmy są wykorzystywane zgodnie z regulacjami, czy nie naruszają praw klientów, ich prywatności, czy nie wykorzystują nielegalnie pozyskiwanych danych użytkowników.

Tencent blokuje dostęp do nielicencjonowanych gier

Tencent Holdings Ltd. (腾讯控股公司) ogłosił, iż blokuje na swoich stronach internetowych wszelki dostęp do gier produkcji zagranicznej, niezatwierdzonych (nielicencjonowanych) przez krajowe organy do obrotu w sieci na terenie ChRL. W 2018 roku firma ta uruchomiła aplikację dającą użytkownikom dostęp do gier spoza chińskiego rynku wewnętrznego. Ale to już przeszłość.

Decyzja Tencenta jest zgodna z najnowszym zarządzeniem Państwowej Administracji Radia i Telewizji  (国家广播电视总局) oraz Centralnego Wydziału Propagandy KC KPCh (中央宣传部), na mocy którego zabroniono rozpowszechniania na platformach internatowych czy audio-wizualnych wszelkich niezatwierdzonych zagranicznych gier, filmów, seriali telewizyjnych, programów rozrywkowych, itp.

Nauka – Edukacja (教育–科学)
Komunikacja kwantowa – kolejny krok

Trwają intensywne badania nad komunikacja kwantową. Jak poinformowała Pekińska Akademia Nauk Informatyki Kwantowej (Beijing Academy of Quantum Information Sciences / 北京量子信息科学研究院) chińscy naukowcy zrealizowali najdłuższą na świecie bezpośrednią bezpieczną komunikację kwantową (QSDC) poprzez łącze o długości 100 km.

Wyniki eksperymentu zostały przedstawione w artykule zatytułowanym “Realization of quantum secure direct communication over 100 km fiber with time-bin and phase quantum states”, opublikowanym na początku kwietnia w czasopiśmie Light: Science & Applications.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Bez kategorii