Wiadomostka

Wiadomości

kto-zwyciezy-w-norway-chess-2022?
Anish Giri betcris Magnus Carlsen Maxime Vachier Lagrave Norway chess Norway Chess 2022 norway chess bukmacher norway chess obstawianie Richard Rapport Shakhriyar Mamedyarov szachy bukmacher szachy obstawianie Teimour Radjabov Veselin Topalov Visvanathan Anand Wang Hao Wesley So Wiadomości

Kto zwycięży w Norway Chess 2022?

Jubileuszowa dziesiąta edycja kultowego Norway Chess już za rogiem. W tym roku, wspólnie z firmą Betcris, przygotowałem dla Was szczegółowe przedstawienie zawodników – zapraszam!

Format

  • Powrót do systemu z 10 zawodnikami i 9 rundami systemem kołowym (każdy z każdym), którym były rozgrywane przedpandemiczne edycje turnieju.
  • Zawodnicy zaczynają partię z 2 godzinami na zegarze, bez dodatku czasowego aż do 40. ruchu, po którym będą otrzymywać 10 sekund za każde posunięcie.
  • W przypadku remisu zawodnicy rozegrają partię Armageddonu, w którym białe będą miały 10, a czarne 7 minut; po 40. posunięciu obie strony będą otrzymywać sekundowy inkrement po każdym posunięciu

Punktacja

  • Zwycięstwo w partii klasycznej: 3 pkt
  • Porażka w partii klasycznej: 0 pkt
  • Remis w partii klasycznej & zwycięstwo w Armageddonie: 1.5 pkt
  • Remis w partii klasycznej & porażka w Armageddonie: 1 pkt

Taka punktacja to bardzo ciekawa próba zachęcenia zawodników do podejmowania większego ryzyka. Mniejsza ilość remisów zwiększy widowiskowość turnieju i będzie faworyzować pewnych siebie i lubiących ryzyko szachistów.

Sylwetki zawodników

Skład tegorocznej edycji norweskiego superturnieju znacząco różni się do tego sprzed roku. Z zawodników grających w Stavanger w zeszłym roku pozostali jedynie Magnus Carlsen i Richard Rapport. Szczególnie dziwić może brak Aryana Tariego, który był uczestnikiem dwóch poprzednich edycji tego superturnieju lub innego silnego norweskiego arcymistrza (oczywiście poza Carlsenem), którzy wielokrotnie brali udział w turniejach Norway Chess.

Rankingi zawodników podane są w wartościach live na dzień 17.05.2022, a kolejność w artykule jest taka sama jak na oficjalnej stronie turnieju.

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen /fot. Norway Chess

Obecny mistrz świata jest niekwestionowanym faworytem tegorocznej edycji Norway Chess. Nic w tym z resztą dziwnego – Magnus jest stawiany w roli faworyta w każdym turnieju, w którym bierze udział. Choć Carlsen oczywiście zapracował na stawianie go w roli „pewniaczka”, to nie da się wygrywać wszystkich możliwych turniejów, czego przykładem jest chociażby fakt, że Magnus nigdy nie zwyciężył w Pucharze Świata.

Zwycięstwa w 3 poprzednich edycjach Norway Chess zatarły słabsze starty z wcześniejszych lat – w 2015 skończył na 7 miejscu, a w 2017 skończył aż na przedostatniej lokacie! Łącznie Carlsen czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium najsilniejszego norweskiego turnieju.

Wiek: 31 lat

Kraj: Norwegia

Elo: 2864 (#1 na świecie)

Najwyższe Elo: 2882 (1.05.2014)

Forma w 2022: W 2022 roku Magnus wziął udział w jednym „pełnowymiarowym” turnieju – Tata Steel, rozgrywanym w holenderskim miasteczku Wijk aan Zee. Dobrze dysponowany Norweg dość pewnie zwyciężył w „szachowym wimbledonie” i zyskał 3 punkty Elo, które jednak stracił z nawiązką z powodu remisu z zawodnikiem o rankingu 2466 (!) na lidze norweskiej.

Richard Rapport
Richard Rapport /fot. Norway Chess

Rapport na szachowej scenie pojawił się w bardzo młodym wieku – mając 17 lat zajmował już 54. miejsce na świecie z rankingiem 2693. Swój najwyższy ranking w karierze (2776 Elo) osiągnął niedawno, bo po zwycięstwie w turnieju Grand Prix w Belgradzie.  Warto wspomnieć, że 5 dni po norweskim turnieju będzie uczestniczył w Turnieju Pretendentów, co może mieć wpływ na jego wybory debiutowe – czy będzie chciał przećwiczyć opracowane wcześniej warianty, czy może raczej nie będzie odkrywał kart?

W Norway Chess weźmie udział po raz drugi – w zeszłym roku zaprezentował się z bardzo dobrej strony, zajmując 3. miejsce.

Wiek: 26 lat

Kraj: Węgry

Elo: 2764 (#8 na świecie)

Najwyższe Elo: 2776 (1.04.2022)

Forma w 2022: Urodzony w węgierskim mieście Szombathely Richard rozpoczął rok od bardzo dobrego startu w Wijk aan Zee. Następnie mimo nieco słabszej dyspozycji (w fazie grupowej pokonał go niżej notowany Radosław Wojtaszek) awansował do fazy pucharowej pierwszego turnieju z tegorocznego cyklu Grand Prix. Na tym jego przygoda się jednak skończyła, bo już w półfinale lepszy okazał się Hikaru Nakamura. Popis swoich umiejętności dał na drugim turnieju Grand Prix, w którym zwyciężył, w finale pokonując Dmitriego Andreikina 1,5 – 0,5. W rozgrywanym niedawno Superbet Chess Classic w Bukareszcie poszło mu znacznie gorzej – w 9 partiach zanotował 7 remisów i 2 porażki i razem z Mamedyarovem podzielił ostatnie miejsce. W Superbet Rapid & Blitz zajął końcowo 6. miejsce.

Wesley So
Wesley So /fot. Lennart Ootes

Urodzony na Filipinach, a obecnie reprezentujący barwy USA Wesley So nie miał łatwej drogi na szachowy szczyt. Jak mówił w wywiadzie dla strony chesscom, korupcja i słabe wsparcie finansowe na Filipinach bardzo utrudniały mu początkową karierę. Brak porozumienia w domu odnośnie jego przyszłości zmusił go do emigracji do Kanady w wieku 16 lat. Prawdziwą szansą okazało się dla niego stypendium od Webster University, które pozwoliło mu na przeprowadzkę do USA. Mimo wysokiego rankingu, Wesley bardzo długo wahał się z przejściem na profesjonalizm – nawet gdy był już pośród 30 najlepszych szachistów globu nie uważał, żeby to wystarczało do zawodowego traktowania gry w szachy. Przekonała go do tego dopiero pewna amerykańska para, którą poznał na przyjęciu. Relacje Wesleya z Lotis i Bambim (tak nazywali się ci Amerykanie) pogłębiły się do tego stopnia, że po pewnym czasie został przez nich adoptowany.

We wszystkich 3 poprzednich występach w Norway Chess meldował się w środku tabeli.

Wiek: 28 lat

Kraj: USA

Elo: 2775 (#5 na świecie)

Najwyższe Elo: 2822 (1.02.2017)

Forma w 2022: Wesley dobre występy przeplata słabszymi: po wygraniu w 3. turnieju tegorocznego Grand Prix odpadł już w pierwszej rundzie pucharu USA, przegrywając 0,5-1,5 z Samem Sevianem. Niedługo po tym niefortunnym meczu świetnie zaprezentował się na turnieju Superbet Chess Classic w Bukareszcie – wynik 5,5 pkt z 9 partii doprowadził go do dogrywek o pierwsze miejsce, o które walczył z MVLem i Aronianem. Najlepszy w tym mini-turnieju okazał się Francuz. W rozgrywanym w Warszawie Superbet Rapid & Blitz zajął miejsce w środku stawki.

Shakhriyar Mamedyravov
Shakhriyar Mamedyarov /fot. Getty Images

Na przestrzeni lat Shakhriyar Mamedyarov dał się poznać jako zawodnik bardzo dobrze uzdolniony taktycznie, niejednokrotnie grający nietypowe, czy nawet niepoprawne warianty w celu zaostrzenia i zaniejaśnienia pozycji. Najbardziej spektakularnym przykładem tej tendencji ostatnich lat jest jego partia białymi z Andreyem Esipenko, Wijk aan Zee, 2022: 1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.g4!?

Dla Mamedyarova będzie to trzeci turniej Norway Chess – w poprzednich nie odniósł większych sukcesów – w 2018 zajął siódme miejsce, a w 2019 – dziewiąte.

Wiek: 37 lat

Kraj: Azerbejdżan

Elo: 2751 (#14 na świecie)

Najwyższe Elo: 2820 (1.09.2018)

Forma w 2022: Po świetnym występie w Wijk aan Zee na początku roku (finisz jedynie 0,5 pkt za Carlsenem), przyszła seria słabszych turniejów Azera, która wciąż się utrzymuje. Przeciętne występy w turniejach Grand Prix to jednak nic w porównaniu z występem Mamedyarova w Bukareszcie – na 9 partii zdobył jedynie 3,5 pkt, tyle samo co Richard Rapport i obaj podzielili ostatnie miejsce.

Anish Giri
Anish Giri /fot. Maria Emelianova, Chess.com

Ex-król remisów, Anish Giri, to bardzo interesująca postać w świecie szachowym. Niejednokrotnie udziela się w social media, co zebrało mu za równo rzesze sympatyków, jak i tych, którzy patrzą na niego nieprzychylnie. Urodzony w Petersburgu szachista od ponad 8 lat stabilnie utrzymuje się powyżej poziomu 2750 Elo i zdecydowanie ma papiery na sprawienie niespodzianki w tegorocznej edycji turnieju Norway Chess, w którym wystąpi po raz piąty.

Wiek: 27 lat

Kraj: Holandia

Elo: 2761 (#9 na świecie)

Najwyższe Elo: 2798 (1.10.2015)

Forma w 2022: Po niezłym, choć okupionym stratą rankingową, występie w Wijk aan Zee, Anish pokazał się z bardzo dobrej strony na pierwszym turnieju Grand Prix. Po pewnym wyjściu z grupy przyszło mu się zmierzyć z Andreikinem, który jednak okazał się lepszy w dogrywce. Mniej zadowolony ze swojego występu mógł być po kolejnym turnieju GP, gdzie brak wyjścia z grupy i porażka z niżej notowanym Tabatabaeim kosztowały go 11 punktów rankingowych.

Teymur Radjabov
Teimour Radjabov/fot. FIDE

Kariera Radjabova od samego początku pokazywała, że osiągnie wiele w szachach – już w wieku 12 lat został mistrzem świata do lat 18, a w swojej szczytowej formie był o krok od przekroczenia rankingu 2800. Są to osiągnięcia ogromnej skali, jednak w przypadku Teimoura nie mają odniesienia do jego dyspozycji na ostatnich turniejach. Choć od lat udaje mu się utrzymywać na poziomie 2700+ (z wyjątkiem listy na 1.11.2016), to jego partie nie porywają przebojowością. To z pewnością będzie stanowiło sporą przeszkodę w systemie, który za zwycięstwo w partii klasycznej przyznaje aż 3 punkty. 5 dni po zakończeniu Norway Chess weźmie udział w Turnieju Predententów, w związku z którym stanie przed takim samym dylematem debiutowym co Richard Rapport.

Tegoroczny start będzie drugim w karierze Radjabova – rywalizował również w pierwszej edycji Norway Chess w 2013 roku.

Wiek: 35 lat

Kraj: Azerbejdżan

Elo: 2753 (#13 na świecie)

Najwyższe Elo: 2793 (1.10.2012)

Forma w 2022: W 2022 Teimour nie rozegrał żadnego turnieju. Już od wielu lat Radjabov nie grywał w zbyt wielu turniejach – ostatni raz wygrał partię podczas Pucharu Świata w 2019 (sic!) roku.

Viswanathan Anand
Viswanathan Anand /fot. sportstar.thehindu

Viswanathan Anand jest najstarszym zawodnikiem nie tylko tegorocznej edycji, ale również i w całej historii turniejów Norway Chess nie znajdziemy zawodnika, który w momencie turnieju byłby starszy niż Vishy. Doświadczenie jest na pewno ważnym elementem partii szachowej – pytanie, czy wiek Hindusa nie będzie stanowił przeszkody w walce z młodszymi, być może szybciej obliczającymi warianty przeciwnikami? W odpoweidzi na to pytanie pomóc może występ Vishiego w warszawskim Superbet Rapid & Blitz, w którym ograł wielu czołowych szachistów, między innymi  dwukrotnie Wesleya So, Levona Aroniana czy Jana-Krzystofa Dudę.

Do tej pory Anand pięciokrotnie rywalizował w Stavanger.

Wiek: 52 lata

Kraj: Indie

Elo: 2751 (#15 na świecie)

Najwyższe Elo: 2817 (1.03.2011)

Forma w 2022: Vishy nie brał udziału w żadnym turnieju klasycznym w 2022; jego jedyny występ w szachach klasycznych w ciągu ostatnich dwóch lat to 5 partii na zeszłorocznej bundeslidze. Superbet Rapid zrobił furorę i pewnie zwyciężył, jednak słabszy występ w turnieju blitza zepchnął go na 3. pozycję w klasyfikacji końcowej.

Maxime Vachier-Lagrave
Maxime Vachier-Lagrave /fot. mvlchess

Vachier-Lagrave to prawdopodobnie najbardziej monodebiutowy szachista w ścisłej światowej czołówce. Granie podobnych struktur ma szereg zalet, jednak brak elastyczności może skutkować wpadaniem w sidła przygotowań przeciwników. Bardzo głośna seria katastrofalnych wręcz występów przytrafiła mu się w trakcie zeszłorocznego Tata Steel – zdobył jedynie 1,5 pkt na 7 partii rozgrywanych czarnym kolorem. „Przygotowanie na MVL jest zawsze ciekawym zadaniem, ponieważ jest tak przewidywalny, że poziom przygotowania zawsze będzie wystawiony na próbę” – takimi słowami rozpoczął komentarz do swojej zwycięskiej partii z Francuzem (rozegranej na pechowym dla MVLa Tata Steel) Nils Grandelius.

Tegoroczny start Francuza w Norway Chess będzie jego szóstym w karierze.

Wiek: 31 lat

Kraj: Francja

Elo: 2760 (#10 na świecie)

Najwyższe Elo: 2819 (1.08.2016)

Forma w 2022: W tym roku Maxime wziął udział w trzech turniejach – 2 z serii Grand Prix i w Superbet Chess Classic. O ile na turniejach GP zaprezentował się dość przeciętnie, to w Superbet Chess Classic pokazał prawdziwą wolę walki. W ostatniej partii pokonał czarnymi Alirezę Firouzję. Doprowadziło to do dogrywek między nim, Wesleyem So i Levonem Aronianem, w których okazał się najlepszy.

Veselin Topalov
Veselin Topalov /fot. Maria Emilianova, Chess.com.

Veselin Topalov to jedyny, nie licząc Magnusa Carlsena, wcześniejszy tryumfator Norway Chess, który stanie w szranki w 10. edycji. Doświadczonego Bułgara charakteryzuje agresywny styl gry, który bardzo dobrze wpisuje się w system punktacji stosowany w norweskim turnieju. Choć Veselin ma najniższy ranking spośród całej stawki, to dzięki jego przebojowości na pewno sprawi nie jednemu przeciwnikowi problemy.

Wiek: 47 lat

Kraj: Bułgaria

Elo: 2730 (#20 na świecie)

Najwyższe Elo: 2816 (1.07.2015)

Forma w 2022: Veselin nie startował w żadnym turnieju w tym roku,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *