Wiadomostka

Wiadomości

czy-daniil-dubov-jest-zdrajca?
Aktualności Anatoly Karpov Daniil Dubov Ian Nepomniachtchi Magnus Carlsen Sergey Karjakin Wiadomości

Czy Daniil Dubov jest zdrajcą?

Praca sekundanta zazwyczaj pozostaje niewidzialna – tak Rustam Kasimdżanow podsumował rolę sekundanta w 2018 roku. Jednak od zakończenia meczu o MŚ między Carlsenem a Nepomniachtchim w Rosji bardzo żywiołowo dyskutuje się o jednym z sekundantów Magnusa.

Zespół Carlsena

Po zdecydowanym zwycięstwie dotychczasowego mistrza świata nad Ianem Nepomniachtchim, chess24 opublikowało film ze zgrupowania w Hiszpanii, na którym był cały zespół pomagający Carlsenowi.

Zobaczyć tu możemy kilku piekielnie utalentowanych szachistów:

  • Peter Heine Nielsen   2618 Elo, 178 na świecie
  • Laurent Fressinet   2630 Elo, 144 na świecie
  • Jan Gustafsson   2643 Elo, 109 na świecie
  • Jorden Van Foreest   2702 Elo, 34 na świecie
  • Daniil Dubov   2720 Elo, 24 na świecie

Duńczyk Nielsen, zanim rozpoczął pracę dla Magnusa, przez prawie 20 lat był sekundantem Viswanathana Ananda. Do obozu Norwega przeszedł w 2013 roku. Francuz Fressinet pracuje z mistrzem świata od 2014 roku, był to więc dla niego czwarty mecz o MŚ. Gustafsson, mimo że od dawna rzadko aktywnie grający, jest uznanym analitykiem, komentatorem i współtwórcą chess24.com. W mistrzowskim obozie znalazł się w 2016 roku, przed meczem Carlsen-Karjakin.

Van Foreest jest najnowszym i najmłodszym członkiem ekipy „Mozarta szachów”. Zwycięzca tegorocznego turnieju w Wijk aan Zee zdecydowanie zasłużył na to wyróżnienie. Lecz mimo tej plejady gwiazd, całą uwagę świata, zwłaszcza rosyjskojęzycznego, przykuł Daniil Dubov.

Gromy nad Dubovem

Publicznie swojego rodaka strofowali Anatolij Karpow, Sergey Karjakin i Sergei Shipov, uznający, że Dubov pracując przeciwko Nepomniachtchiemu, dopuścił się zdrady. Żądali wręcz wykluczenia Dubova z rosyjskiej kadry. Jest to tym ciekawsze, że… Dubov pierwszy raz współpracował z Carlsenem już w 2018 roku!

Wywiad z Anatolijem Karpowem dla matchtv.ru, tłumaczenie reddit.com

Q: Several experts in Russia have criticized Dubov for helping Carlsen to prepare for the match and being his second. What’s your opinion on this topic?

A: This topic is certainly worth discussing. In the old times, under the Soviet Union, this would’ve been unacceptable. Now everyone is free to do what they want: they can control their own destiny, time and energy. Perhaps this is not patriotic on Dubov’s part. Did he have a right to do that? Most likely he did. But there is one issue that could change the whole situation: Dubov is a member of the Russian national team. If he gets paid as a member of the Russian team, he had no moral or any right to help Carlsen in a match against a Russian chess player.

Q: And if Dubov does not receive support from the state?

A: Then we have to look at the whole situation from a different angle. That’s the question that nobody asked, but I’m asking it. Until we get information about how Dubov collaborates with the Russian Chess Federation, it’s hard to discuss the details. If those commitments are in the past, then he’s free in that respect.

Of course I congratulate a World Champion, but just a small remark.

Imagine you have to play a World Championship match against Carlsen. Will you accept help from let’s say…Hammer or Tari?

— Sergey Karjakin (@SergeyKaryakin) December 10, 2021

Shipov był w przeszłości trenerem zarówno Dubova, jak i Nepomniachtchiego.
Reakcja zawodników

Na odpowiedź Daniila nie trzeba było długo czekać.

D. Dubov: „When people talk about the state or the Russia team, then that’s precisely the Russian team. Here, after all, it’s not Russia versus Norway.

And if it was teams?

D.D: Then, of course, I more likely than not wouldn’t help the Norwegians, but here it’s precisely Nepomniachtchi against Carlsen. Well, and in Ian’s team there aren’t only Russians, as I understand.”

Wywiad przeprowadził Grigory Telingater dla championat.ru. Pełen wywiad w języku angielskim: chess24.com/en/read/news/dubov-hits-back-at-accusations-of-betrayal

Głos zabrał również sam Nepomniachtchi, który sarkastycznie podziękował Dubovowi za jego pracę, ponieważ… największe szanse na zwycięstwo „Nepo” miał w partiach, których autorstwo można było przypisać właśnie Daniilowi. „Nepo” przyznał, że po drugiej partii (katalońskiej), miał już pewność, że Daniil Dubov pomaga Magnusowi. Również kolejność posunięć w debiucie piątej partii nosiło znamiona pracy Dubova i w obu tych partiach Nepomniachtchi miał szanse na wygranie partii. (źródło: http://chess-news.ru/node/28578)

A Ty co sądzisz na ten temat? Czy Rosjanie mają słuszne pretensje do Dubova, czy jest to jednak jedynie sport indywidualny?

Prywatnie zgadzam się z Dubovem, że szachy to sport indywidualny oraz, że pomaga się tym, z którymi ma się dobre relacje osobiste. Nepomniachtchi tuż po zwycięstwie w Turnieju Kandydatów był pytany, czy zaprosi Daniila do zespołu. Odpowiedział: „Wątpię, by Daniil chciał służyć dwóm mistrzom”, co świadczy, że domyślał się tej współpracy z Carlsenem. Żywiołowa reakcja Rosjan również nie dziwi – dla nich racja stanu i silna tożsamość narodowa są charakterystyczne. Nie jest to także pierwszy raz, gdy Daniil Dubov krytykowany jest przez oficjeli swojego kraju – 25-letni szachista był widywany na antyputinowskich wiecach politycznych oraz negatywnie wypowiadał się w sprawie anektowania Krymu przez Rosję. Wszystko to, co zostało powiedziane, mogło zostać przewidziane.

Artykuł Czy Daniil Dubov jest zdrajcą? pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *