Wiadomostka

Wiadomości

carlsen-o-krok-od-korony!-||-mecz-o-ms-carlsen-nepomniachtchi-#10
Wiadomości

Carlsen o krok od korony! || Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #10

W dzisiejszym pojedynku pomiędzy Magnusem Carlsenem a Ianem Nepomniachtchim nie było fajerwerków. Carlsen, prowadzący w meczu wynikiem 6 – 3 nie miał powodu, żeby forsować grę. Niektórzy, w tym ja, byli zaskoczeni brakiem agresji ze strony Rosjanina, jednak gdy przyjrzymy się tej decyzji bliżej, okaże się całkowicie logiczna.

Runda 10

Obrona rosyjska, jak już wcześniej wspominaliśmy, nie należy do najambitniejszych debiutów. Dlaczego więc zdecydował się na nią Nepomniachtchi? Ian już teraz jest w rozpaczliwie ciężkim położeniu i huraoptymistyczne rzucenie się na Magnusa wiązałoby się z ryzykiem kolejnej porażki. Jeśli Nepo wciąż wierzy w swoje szanse, to finalną próbę podejmie w rundzie 11. Białymi, po dniu wolnym, w którym będzie mógł się zresetować.

Niestety dla fanów Iana, jego szanse w tym momencie są bardzo niewielkie. Strona Chess Numbers co rundę publikuje obliczenia dotyczące szans na wygraną w meczu obu zawodników. Sami zobaczcie, jak to wygląda.

Today’s draw brings Magnus’ lead to 6.5-3.5 with four scheduled games remaining, but a win in round 11 would be enough to end things immediately and officially retain the world championship. A draw or a loss prolongs the match, but doesn’t really open much of a door. #CarlsenNepo pic.twitter.com/tdB1B0fLeV

— Chess by the Numbers (@ChessNumbers) December 8, 2021

Jeśli zaś chodzi o sam przebieg dziewiątej partii meczu, to przebiegła w dość pokojowym nastawieniu obu graczy. Magnus podejmował bardzo racjonalne decyzje i sukcesywnie wymieniał figury, co szybko doprowadziło do równej/minimalnie lepszej dla białych końcówki, w której obaj zawodnicy szybko zgodzili się na remis.

Ciekawe pytanie na konferencji prasowej zadała znana streamerka, Anna Cramling. 1.e4 czy 1.d4? (znak zapytania nie znalazł się tu przypadkowo ;)) Obaj zawodnicy zdecydowali się na otwarcie od pionka królewskiego. A wy? Jak byście odpowiedzieli na to pytanie?

1.e41.d4

Magnus and Ian both decided on e4 if they had to play one opening for the rest of their lives.

Great question @AnnaCramling! #CarlsenNepo

— Chess.com (@chesscom) December 8, 2021

Zapis partii ze szczegółową analizą

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Co dalej?

Jutro dzień wolny. 11 partia meczu rozegrana zostanie w piątek 10.12, o godzinie 13 30.

Artykuł Carlsen o krok od korony! || Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #10 pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *