Wiadomostka

Wiadomości

kacper-piorun-piaty-na-mistrzostwach-europy
Aktualności Analizy Grzegorz Gajewski Kacper Piorun Mateusz Bartel mistrzostwa europy

Kacper Piorun piąty na Mistrzostwach Europy

Od tego roku Mistrzostwa Europy zaczną dobrze kojarzyć się polskim kibicom. Najpierw Oliwia Kiołbasa osiągnęła życiowy sukces, zdobywając brązowy medal na ME Kobiet w Jassy, a teraz Kacper Piorun zajął piąte miejsce w Reykjaviku. Dzięki swym świetnym startom oboje awansowali do następnej edycji Pucharu Świata.

Piorunujący rajd

Kacper Piorun świetnie wszedł w mistrzostwa, zaczynając od trzech zwycięstw z rzędu. Odprawił z kwitkiem kolejno FM Ferenca Gombocza (2191 Elo), GM Gudmundura Kjartanssona (2470 Elo) i GM Lukę Paichadze (2564 Elo). Dopiero w czwartej rundzie ormiański arcymistrz Hovhannes Gabuzyan (2587 Elo) zdołał powstrzymać Kacpra i zremisować partię. Taki sam wynik 3,5 punktu po 4 partiach miał Grzegorz Gajewski i obaj mogli dawać kibicom nadzieję na walkę w ścisłej czołówce turnieju.

Grzegorz Gajewski w obiektywie Thorsteinna Magnussona /fot. organizatora

Gorszy start zaliczył Mateusz Bartel, uzbierał bowiem jedynie 2,5 punktu po 4 partiach, a w każdej z nich miał przewagę co najmniej 100 „oczek” Elo. Mistrzostwa Europy były połączone z Reykjavik Open, więc mogło wystąpić w nich wielu graczy z niższymi rankingami. Z okazji skorzystał Szymon Pozimski i dzięki temu zagrał z dwoma arcymistrzami i jednym mistrzem międzynarodowym (Szymon zdobył w całym turnieju 4,5 punktu).

Kluczową rundą dla przebiegu ME była runda 6. W niej właśnie Grzegorz Gajewski uległ młodziutkiemu Vincentowi Keymerowi, a Mateusz Bartel musiał uznać wyższość Gigi Quparadze, lecz Kacper Piorun dorzucił najważniejszy punkt po zwycięstwie z Robertem Hovhannisyanem.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Kacper Piorun /fot. z Pucharu Świata 2021

Tą partią Piorun wdrapał się na 4 miejsce i do końca turnieju remisował swoje partie, zabezpieczając tym samym awans do Pucharu Świata. Nie było to jednak oczywiste i remisy wynikały w większości z długiej gry, a czasem i heroicznej obrony, tak jak w partii z GM Mustafą Yilmazem.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Ostatecznie Kacper skończył na 5 miejscu i jest to jego kolejny dobry wynik w ostatnich miesiącach. W lipcu na Pucharze Świata doszedł aż do 5 rundy, eliminując po drodze Jordena Van Foreesta czy Javokhira Sindarova. Więcej występie Pioruna o Pucharze Świata 2021.

Drogi Bartla i Gajewskiego

Mateusz Bartel niemrawo wszedł w turniej, lecz w drugiej połowie zaczął bardziej obficie punktować. W pierwszych pięciu rundach komentował na bieżąco partie swoje, Grzegorza i Kacpra we vlogach na kanale chess24.pl na YouTube. W poniższym materiale zobaczysz m.in. jak ostrą (i wygraną pozycję!) miał Grzegorz w partii z późniejszym triumfatorem całych Mistrzostw GM Antonem Demchenko.

„Gaju” przegrał w 6 i 9 rundzie, wygrał w ładnym stylu w ostatniej rundzie z Austriakiem Blohbergerem i zakończył wynik na 43. miejscu i ze stratą ponad 8 punktów Elo. „Matibar” po porażce z Quparadze, dwukrotnie wygrał i trzykrotnie zremisował, powtarzając wynik Grzegorza. Poniżej dwa eleganckie zwycięstwa naszych rodaków:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Mateusz Bartel/ fot. Thorsteinn Magnusson

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Pełne wyniki dostępne TUTAJ

Po zakończonych Mistrzostwach Europy Kacper Piorun w rankingu „live” znalazł się na 89. miejscu z 2653,5 Elo. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne starty!

Ceremonia zakończenia, Kacper Piorun z organizatorami /fot. Thorsteinn Magnusson
Medaliści Mistrzostw Europy. Od lewej: Alexey Sarana, Anton Demchenko i Vincent Keymer. /fot.Thorsteinn Magnusson

Artykuł Kacper Piorun piąty na Mistrzostwach Europy pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *