Wiadomostka

Wiadomości

magnus-carlsen-–-mistrz-swiata-na-pelen-etat!
Analizy Wiadomości

Magnus Carlsen – mistrz świata na pełen etat!

To już jest koniec! Magnus Carlsen broni tytuł mistrza świata kolejny raz, gromiąc i pozbawiając jakichkolwiek złudzeń Iana Nepomniachtchiego!

11 runda

Nastąpiła absolutna deklasacja Nepomniachtchiego. Wynik 3,5:7,5 jest największą różnicą w meczu o mistrzostwo świata od roku 1981 i meczu między Karpowem a Korcznojem (6:2).

Spojrzenie Nepo mówi wiele. /fot. Niki Riga

Po uprzednim „wybryku” Iana i zagraniu 1.c4 w 9. rundzie, powrócił do swojego meczowego wyboru 1.e4. Tym razem, zamiast tak często widzianej przez nas partii hiszpańskiej, pretendent zdecydował się na wybór partii włoskiej.

Stanęła jedna z najbardziej klasycznych jej odmian, mianowicie Giuoco Pianissimo. Tłumaczenie nazwy tego wariantu na polski brzmiałoby „bardzo spokojna gra”. Jednak nie zaznaliśmy spokoju na szachowych polach.

Po serii manewrów i wymian trzech par lekkich figur, wieża czarnych znalazła się na f4. W tym krytycznym momencie „Nepo” popełnił tragiczny błąd, w wyniku którego Carlsen świetnym atakiem zmiótł rywala z planszy i tym samym obronił czwarty raz z rzędu szachową koronę! Zapraszam do analizy:

Analiza

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Finito! Mecz w Dubaju dobiegł końca, Magnus wygrał swój piąty mecz o MŚ z rzędu. Pokonany Nepomniachtchi „awansował” do kolejnego Turnieju Kandydatów, gdzie już czekają na niego Alireza Firouzja, Fabiano Caruana, Jan-Krzysztof Duda, Teimour Radjabov i Sergey Karjakin.

Na pomeczowej konferencji Magnus Carlsen i Ian Nepomniachtchi udzielali takich odpowiedzi:

„I’m very happy, of course. I didn’t expect it to go quite like this. I think it was just a very good, professional performance overall and I have no regrets at all. Just very satisfying!” https://t.co/0bBV4EbDPd#CarlsenNepo #c24live pic.twitter.com/W4qZuvk7Jn

— chess24.com (@chess24com) December 10, 2021

Ian Nepomniachtchi: „I should take some time to rest and then see what has gone wrong… I don’t think it has much to do with chess” #CarlsenNepo

— chess24.com (@chess24com) December 10, 2021

Jak zapamiętacie tegoroczny mecz o mistrzostwo świata? Dla mnie to mecz dwóch różnych połów – pierwszej pełnej wyrównanej walki i drugiej zdominowanej przez Magnusa Carlsena.

 

Artykuł Magnus Carlsen – mistrz świata na pełen etat! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *