Wiadomostka

Wiadomości

mecz-o-ms-carlsen-nepomniachtchi-#6-magnus-carlsen-wygrywa!
Analizy Ian Nepo Ian Nepomniachtchi Magnus Carlsen Mecz o Mistrzostwo Świata mecz o MŚ partia katalońska Wiadomości

Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #6 Magnus Carlsen wygrywa!

Dzisiejsza partia była prawdziwą ucztą dla szachowych kibiców. Obustronne błędy, posunięcia na ostatnich sekundach, walka do ostatniej kropli krwi, a to wszystko zwieńczone pierwszym zwycięstwem w meczu!

Runda 6

Carlsen zdecydował się na zmianę względem 4. partii meczu i rozpoczął od 1.d4. Ponownie zdecydował się na zboczenie z głównych szlaków i w partii pseudo-katalońskiej szybko byliśmy świadkami bardzo kreatywnej batalii. Pierwszym ważnym momentem było 11…b5!, które uaktywniło figury Iana i zmusiło Magnusa do ponad 20-minutowego namysłu.

Po chwili Magnus zdecydował się na oddanie czarnopolowego gońca w zamian za popsucie czarnym struktury. Następnie nastąpiła fala wymian, po której powstała mniej więcej równa pozycja, w której, co pokazała praktyka, obie strony miały nadal swoje szanse.

Momentem, który ukształtował losy partii była decyzja Magnusa o wymianie hetmana na 2 wieże w 26. ruchu. Obaj zawodnicy już powoli wpadali w niedoczas, co w połączeniu z niesamowicie zagmatwaną pozycją stworzyło okazje dla obu stron.

Pierwszy pomylił się Rosjanin, jednak bardzo skomplikowanej taktycznej możliwości nie zauważył Carlsen. Potem swoje szanse miał Ian, lecz i on nie sprostał zadaniu. Nie dość, że zmarnował szansę na dostanie świetnej pozycji, to jeszcze popełnił błąd, który dał Magnusowi szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Wszystko to działo się, gdy zawodnicy mieli „wiszącą wskazówkę”.

Ian Nepomniachtchi © David Llada

Ostatecznie o rezultacie partii zadecydowała końcówka, w której białe miały ogromne praktyczne szanse, a Magnus Carlsen znany jest właśnie z realizacji takich pozycji, w których trzeba „wyciskać wodę z kamienia”. Niezależnie od tego, kto komu kibicował, partia rezultatywna na pewno cieszy wszystkich szachistów – teraz Nepo będzie musiał częściej podejmować ryzyko, a to zawsze oznacza większe emocje!

Zapis partii ze szczegółową analizą

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Analiza wideo

Co dalej?

Kolejna runda już jutro, o godzinie 13:30. Jak sądzicie, czy Ianowi uda się „wrócić” do meczu?

Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

Artykuł Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #6 Magnus Carlsen wygrywa! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *